Yapay Zekâ ve Blockchain ile Sahtecilik Tespiti

 

İlaç sektörünün devlerinden Merck, blockchain teknolojisi ile saptanabilen bir gerçeklik ispatı sistemi için patent aldı. Fiziksel ürünlerin dijital dünyaya güvenli şekilde entegre edilmesi için çözüm sunan bu yeni teknoloji, bir yandan tedarik zincirinin bütünlüğünü korurken bir yandan da sahtecilikle mücadelede önemli rol oynayacak.

 

Dünyanın lider bilim ve teknoloji şirketi Merck, yapay zekâ ve blockchain teknolojilerinin yardımı ile bazı fiziksel objelerin benzersizliğini ve gerçekliğini test edecek sistem ile Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nden onay aldı. Merck’in yeni patenti yapay zekâ ve blockchain teknolojisinden yararlanarak yeni bir güvenlik prosedürü oluşturuyor ve “kripto objelerin” oluşumunu düzenliyor.

Özellikle ilaç sektöründe karlılık ve kötü niyetli emeller birleşince, son dönemde sahte ilaç sektörünün pazar payı çok artmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, şu anda yasa dışı sitelerde satılan ilaçların yüzde 50’si sahte. Benzer şekilde uluslararası nakledilen her 5 cep telefonundan biri de sahte. Bu nedenle geliştirilen yeni patent, tedarik zinciri üzerindeki kontrolü artırarak sahtecilikle mücadelede büyük avantaj sağlayacak. Firmalar blok zinciri üzerinden Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bağlantılı iş akışı ortamları sayesinde tedarik zincirlerini kontrol altına alabilecekler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Merck Strateji Grubu Başkanı Isabel De Paoli, “Bu yeni patent, önceki patentlerden kazanılan momentum üzerine inşa etmeye devam ediyor. Bu yeni teknoloji, yapay zekâ kullanarak, fiziksel objelerin, blockchain aracılığı ile oluşturulmuş ‘dijital parmak izlerini’ saptayacak. Güvenlik materyalleri üzerindeki deneyimimiz bizi sektörde uzmanlaştırıyor. Merck şimdi de fiziksel objeler ile dijital güvenlik kombinasyonuna odaklanan blockchain teknolojilerinin gelişimine öncülük ediyor. Bu çalışmaların özellikle de ilaç ve gıda gibi güvenilirliğin kritik olduğu tedarik zincirlerinde ve güvenilir orijinal ürüne ihtiyacı olan tüm endüstrilerde uygulamaları olacak.”

Merck, kimyasal imzalar, DNA veya görüntü paternleri gibi herhangi bir özelliği dijital parmak izleri olarak kullanabilecek. Merck İnovasyon Merkezi’nde geliştiren bu patentli teknoloji, barkod okuyucu veya kütle spektrometresi gibi mevcut tanımlama süreçlerini blok zinciri ve yapay zekâ teknolojileriyle birleştirerek yeni ve entegre bir güvenlik yaklaşımı sunuyor.