Reklam pastası büyüyecek, izleyen de kazanacak

 

Reklamcılık, Medya ve Blokzincir Zirvesi açılış konuşmalarında blokzincir teknolojilerinin reklamcılık ve medya sektörlerine etkisi ifade edildi. Zirve boyunca blokzincirin reklam dünyasına getireceği şeffaflık, güvenlik ve merkezi olmayan yapı avantajları vurgulandı. “İzle ve Kazan (Watch to Earn)” modelinin yaygınlaşacağı belirtilerek, reklam endüstrisinde kullanıcı odaklı ve etkileşimci bir reklam deneyiminin nasıl oluşturulacağını aktarıldı.

 

Açılış konuşmalarının ardından sektörün önemli isimleri “Blokzincir, Reklamcılık ve Medya Sektörlerini Dönüştürüyor” ve “Blokzincir ve Geleceğin Teknoloji Trendleri” panellerinde bir araya geldi.

Dijital kimlik, dijital para, kripto varlıklar ile güvenli ve şeffaf finansal işlemler

Reklamcılık, Medya ve Blokzincir Zirvesi, 27 Şubat 2024 tarihinde Girişimci İşadamları Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) Genel Başkanı Mehmet Koç, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, TÜYAFED Yazılımcılar Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Çalış, Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Av. Oğuz Evren Kılıç, Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı ve W2E.MEDIA CEO’su Şenol Vatansever yaptı.

Blokzincir, Gerçek Dünya Varlıkları (RWA), metaverse, Nitelikli Fikri Tapu (NFT) ve diğer teknolojik trendler aracılığıyla girişimcilik ruhunu güçlendirmeye odaklandıklarını ifade eden Şenol Vatansever, blokzincirin reklamcılık ve medya sektörlerinde şeffaflık, güvenlik ve merkezi olmayan yapıyla önemli dönüşüm potansiyeli taşıdığını vurguladı. RWA, metaverse, NFT gibi konuların da sektörde heyecan verici bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Dijital kimlik konusundaki çözümlere de dikkat çeken Vatansever, blokzincir teknolojisinin dijital kimliklerin güvenli ve şeffaf bir şekilde saklanmasını sağlayarak kimlik hırsızlığı ve veri ihlalleri riskini azalttığını dile getirdi. Finansal işlemlerin dijitalleşmesinin hız kazanmasıyla ilgili olarak Vatansever, kripto varlıkların güvenli ve şeffaf finansal işlemleri desteklediğini ve küresel ticareti ile finansal erişimi iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

“İzle ve kazan (watch to earn)” modeli yaygınlaşacak

Şenol Vatansever, W2E.MEDIA lansman sunumunda, reklam endüstrisindeki geleneksel modellerin zorluklarına dikkat çekerek, kullanıcı odaklı ve etkileşimci bir yaklaşımla reklam deneyiminin dönüştürüleceğini vurguladı. Reklam izleme ve etkileşim süreçlerinde ödüller sunmanın hem izleyicilerin hem de reklam verenlerin ihtiyaçlarına cevap veren bir ekosistem oluşturmanın önemini belirtti. Vatansever, reklamcılık ekosistemine getirilecek çözümlerle kullanıcıların reklamlara karşı ilgisinin artacağını ve reklam verenlerin daha etkili bir şekilde hedef kitlelerine ulaşmalarının sağlanacağını ifade etti.

Blokzincir, reklamcılık ve medya tartışıldı

Zirvede, “Blokzincir, Reklamcılık ve Medya Sektörlerini Dönüştürüyor” panelinin moderatörlüğünü BNS Medya Kurucusu Beste Naz Süllü yaptı. Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Av. Oğuz Evren Kılıç, Sefamerve Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Metin Okur, CIO Ufuk Dokuzluoğlu, iCredible ve HEBYS CEO’su Mustafa El Aliwat blokzincir teknolojilerinin reklamcılık ve medya sektörlerini nasıl dönüştürdüğünü tartıştı.

Devamında gerçekleşen “Blokzincir ve Geleceğin Teknoloji Trandleri” panelinin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yazarı Ömer Ekinci yaptı. TÜBİTAK Blokzincir Laboratuvarı Yöneticisi Taner Dursun, Ekonomist Erkan Öz, Cropto Danışma Kurulu Başkanı Cemil Şinasi Türün, Devrim Danyal Blockchain Yapay Zeka Akademi Kurucusu Devrim Danyal blokzincir, yapay zeka gibi geleceğin teknoloji trendlerini tartıştı.