Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Eylül 2020

 

 

Yeni Normal ve ‘Agile’ Medya

 

Pandemi, her sektörde olduğu gibi bilişim sektöründe de şirketleri ve çalışanları etkiledi. Birçok değişim yaşandı. Kimi şirketlerin zorlandığı ve küçüldüğü haberlerini aldık. Artık her durumun bir yeni normali oluştu. Ayakta kalabilmek ve hatta yeni normali fırsata çevirebilmek için ne kadar ‘agile’ yani atik, çevik, kıvrak olabildiğimizi gözden geçirme zamanı…

Atalarımız ne güzel söylemiş, “Bal bal demekle ağız tatlanmaz” diye. Gazeteleri ve dergileri elimize alıp okumak istiyoruz diyenler elbette var, ama genel olarak okuyucular neredeyse tamamen dijitale kaymış durumda. Bu sebeple suni teneffüs, kalp masajı, elektroşok bir yere kadar hayata döndürebilir. İşin latifesi bir yana, basılı yayınların son demlerini yaşıyor olabiliriz. BT profesyonellerini ziyaret ettiğimde sehpalarının üzerinde jelatini açılmamış üst üste yığılmış yayınları son birkaç senedir daha çok görüyorum. Pandemi sürecinde zaten çalışanlar ofislerine bile gitmediler. Yeni normal ile hali hazırda birçok değişim yaşanmışken basılı yayınlara yeşil doğa için kâğıt israfı yapmaya son verme çağrısı yapıyorum.

Basılı yayın olması ya da olmamasından bağımsız olarak kaliteli içerik üretimi konusunu da tartışmak gerekir. Hem hayata bakış açımız hem de işimiz gereği mümkün olduğunca teknoloji alanındaki gelişmeleri anlık olarak takip etmeye çalışıyoruz. Yayınları da okuyoruz. Bazı yayınların belli şirketlerin ve markaların haberlerini (!) daha çok yapıyor olması bana çok tat vermiyor, haberleri reklam kokuları sarınca yayından kaçmamak için direnir durumda kaldığımı fark ediyorum. Bu gibi yayınları takip ediyorsanız siz neler hissediyorsunuz?

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” sözünden hareketle yayınların da değişimlere ayak uydurması ve ‘agile’ olması gerekir. Pandemi sürecinde olduğu gibi belirsiz ortamlarda dahi başarılı olabilmek için değişime sergileyeceğimiz esneklik, kapasite ve yetenek ile karşılık verebilmeliyiz.

Severek ve gönül vererek Dijital Biz Dergisi’ni siz değerli okuyucularımızın dijitaline getirmeye devam edeceğiz. Biz dijitaliz, “Dijital Biz”iz.