Yapay zekânın yeni çağı başlıyor

 

Microsoft Türkiye ofisinde düzenlenen “Microsoft ve OpenAI ile Yeni Bir Çağ – Azure OpenAI Servisleri ve Uygulama Senaryoları” etkinliğinde Microsoft müşterileri ve teknoloji ekosisteminin paydaşları bir araya geldi. Etkinlik kapsamında söz alan üst düzey Microsoft Türkiye yöneticileri; “yapay zekâ”, “ChatGPT” ve “OpenAI” kavramlarını ve bu kavramların Microsoft teknolojilerine nasıl entegre edildiğini müşterilerin de katıldığı demo sunumlarıyla anlattılar.

 

26 Nisan Çarşamba günü Microsoft Türkiye ofisinde düzenlenen “Microsoft ve OpenAI ile Yeni Bir Çağ – Azure OpenAI Servisleri ve Uygulama Senaryoları” etkinliğinde Microsoft müşterileri ve teknoloji ekosisteminin paydaşları bir araya geldi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik kapsamında söz alan üst düzey yöneticiler; “yapay zekâ”, “ChatGPT” ve “OpenAI” kavramlarını ve bu kavramların Microsoft teknolojilerine nasıl entegre edildiğini müşterilerin de katıldığı demo sunumlarıyla anlattılar.

Teknoloji dünyasının heyecan verici bir kırılma noktasında olduğunu vurgulayan Levent Özbilgin, “Yapay zekâ ve OpenAI üzerinden ne kadar çok use case yaratabilirsek, bunların uygulamalarını, doğrularını yanlışlarını, hayatımızı kolaylaştıran ve zorlaştıran taraflarını ne kadar birbirimizle paylaşabilirsek bu modellerden o kadar çok faydalanabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin: “Microsoft olarak, yapay zekânın yaygınlaşması için gerekli güveni sunmayı vadediyoruz”

Yapay zekânın uygulama sahasının genişletilmesi için her şeyden önce güven ortamının yaratılması gerektiğine dikkat çeken Özbilgin, sözlerine şöyle devam etti: “Yapay zekâ denilince akla gelen ilk şey güven, biz de teknoloji güvenle çalışır diyoruz. Bugün insanların, kamunun ve kurumların, neye göre çalıştığını bilmediğimiz yapay zekâ algoritmalarına güvenmesi bekleniyor. Bu noktada Microsoft olarak bizim sunacağımız en büyük katma değer size güven sağlamak olacak. Yapay zekânın hangi endüstrilerde, hangi teknolojiler üzerinde kullanılabileceği üzerine çalışırken, size hesap verebilen ve şeffaf bir model oluşturmaya gayret edeceğiz. Öte yandan, yapay zekânın ülkelerin stratejik kalkınma planlarına da dahil edilmesi gerekiyor. Burada da bulut devreye giriyor. Emin olduğum tek bir şey varsa o da bugün ve yarın gördüğünüz ve göreceğiniz tüm teknolojilerin sadece ve sadece bulut üzerinde çalışacağı gerçeği. Microsoft’un ne iş yaptığını soracak olursanız, biz hiper ölçekli bir bulut firmasıyız, temel işimiz bu. Bulut kullanımının bu kadar ön plana çıktığı ve bu kadar gerekli olduğu bir use case bugüne kadar olmamıştı. Gelişmekte olan ülkelere baktığımızda, GSMH’nin %4-6’sının yüksek teknolojilere yatırım için ayrıldığını görüyoruz, bu oran Türkiye’de maalesef %0,3’ün altında. Türkiye’nin, teknolojideki bu kırılım noktasını bir fırsat olarak görmesi ve yüksek teknolojilere yatırım yapmak üzere kaynak ayırması gerekiyor”.

Yapay zekâ iş yükünü azaltıyor

Microsoft Türkiye Operasyonlardan ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ise Microsoft’un en yeni ürün ve hizmetlerinde yapay zekâyı nasıl kullandığını; yapay zekânın şirketlere kazandırdığı katma değeri ve rekabet avantajını anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Viva Sales uygulamasından örnekler paylaşarak yapay zekâ tabanlı uygulamaların satışçıların iş yükünü ne kadar azalttığını ve sistemlere bilgi girmek gibi angarya işleri ortadan kaldırdığını anlatan Kundakçı, söz konusu uygulamaların müşteri verisini özenle koruduğunu da sözlerine ekledi. Sunumunda dünyada genç nüfusun azalmasına paralel olarak genç iş gücü bulmanın zorlaştığına değinen Münir Kundakçı, sağlığı ve özel hayatı işin önünde konumlayan genç jenerasyonun yapmayı tercih etmediği işlerin yapılmasında da yapay zekânın büyük rol oynayacağını dile getirdi.

Microsoft Güney Doğu Avrupa CTO’su Onur Koç, insanı makinalardan ayıran en önemli özelliğin hayal gücü ve yaratıcılık olduğunu belirterek, yapay zekânın insanın yerine geçmeyi değil; insan hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir teknoloji olduğuna dikkat çekti. Üretken Yapay Zekâ, Dar Yapay Zekâ ve Genel Yapay Zekâ arasındaki farkları, Microsoft ile OpenAI iş birliğini, endüstri senaryolarını, Copilot çözümlerini ve Azure OpenAI servislerini anlatan bir sunum yapan Koç, “Veriyi anlayabilme ve veriden öğrenebilme amacıyla yola çıkan yapay zekâ, bugün artık insan beyninin çalışma prensiplerini öğrenen algoritmalar geliştirebiliyor. Generative AI, içerik yaratma yeteneğiyle yapay zekâ alanında önemli bir dönüm noktası oldu” dedi. Prompt engineering olarak adlandırılan meslek dalının yükselişe geçtiğine de değinen Onur Koç, hangi araca hangi soruyu nasıl soracağını bilen; problemleri anlayabilme ve sınıflandırabilme yetisine sahip olan bu teknoloji profesyonellerinin, yapay zekânın etkin kullanımında insan yaratıcılığının nasıl devreye girdiğini kanıtladığını söyledi.

Microsoft 365 Copilot uygulamasını tanıtan bir sunum gerçekleştiren Microsoft Güney Doğu Avrupa Microsoft Üretkenlik ve Güvenlik Çözümleri Yöneticisi Ozan Öncel ise, Microsoft 365 Copilot’un kullanıcının kelimelerini dünyanın en güçlü üretkenlik çözümüne dönüştürmek için büyük dil modellerini kullanarak Microsoft 365 içerisindeki uygulamalarla birleştiren bir yapay zekâ motoru olduğunu belirtti. Öncel, “Microsoft 365 Copilot, sadece Microsoft uygulamalarıyla ChatGPT’nin entegrasyonunu sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda bu yapının tam ortasında hem bilgi işleme hem de orkestrasyon görevini üstleniyor. Bu uygulama sayesinde Power Point’i Word’e; Word’ü Power Point’e çevirebilir; bir basın bültenini sunum formatında görmeyi talep edebilir ya da herhangi bir doküman üzerinden swot analizi yapılmasını isteyebilirsiniz. Hatta giremediğiniz bir toplantının ardından toplantıda kimlerin nelerden bahsettiğini meeting recap olarak görebilirsiniz” diyerek Microsoft 365 Copilot’un verimliliği artırdığına vurgu yaptı ve gelecekte yapay zekâsız bir çalışma hayatı düşünemeyeceğimizi ifade etti.

Microsoft Türkiye müşterilerinin OpenAI deneyimleri

Veri ve Yapay Zekâ Çözümü Satışları Uzmanı Behiye Biçer ile Veri ve Yapay Zekâ Bulut Çözümleri Mimarı Damla Alkan, “Azure OpenAI ile Akıllı Uygulamalar” başlıklı panellerinde Azure OpenAI servisinin erişimini, avantajlarını ve iş ortakları çözümlerini gerçek zamanlı demolar eşliğinde sundular. Panel kapsamında Rise Technology, Consulting & Academy CTO’su Erhan Ballıeker Microsoft Teams içinde her bir çalışanın iş süreçlerine katma değer sağlayacak OpenAI destekli “pAIr” uygulamasını; MindBehind Kurucu Ortağı Oğuzhan Başeğmez mevcut chatbot çözümlerini OpenAI ile nasıl iyileştirdiklerini; NTT DATA’dan  Burak Ayan e-ticaret ekiplerinin ilgisini çekecek sepet sürecinde iade oranları tahminlerini sağlayan “Intelligent Return Cockpit” uygulamasını, Touchcast ekibi ise Metaverse ile OpenAI’ın gücünü nasıl birleştirdiklerini anlattılar.

Etkinlik, Microsoft Türkiye Müşteri Deneyiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç’ın moderatörlüğünü üstlendiği ve konuk olan Setur CIO’su Alphan Kimyonok’un Setur’un Azure OpenAI deneyimlerini ve geliştirdikleri seyehat asistanı projesini aktardığı “Azure OpenAI Müşteri Deneyimleri” paneli ile sona erdi.