Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN: “5G’yi 2020’de Hizmete Sunacağız”

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, 4,5G hizmetlerinden yararlanan 74 milyon abonenin bulunduğunu belirterek, “2020 yılında 5G hizmetini inşallah Bolu`da ve ülkemizin önemli merkezlerinde hizmete sunacağız” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bolu’ya geldi. Güney Çevre Yolu Projesi şantiyesinde incelemelerde bulunan Turhan, Bolu’nun Türkiye’nin turizm, sanayi ve tarım merkezlerinden biri olduğuna işaret ederek, “Bolu, ormanları, yaylaları ve turistik merkezleriyle, aynı zamanda inanç turizminin bulunduğu tarihi değerleriyle de meşhur bir ilimiz. Ayrıca bulunduğu coğrafi konum itibarıyla da gerek ülkemizin doğu-batı ulaşım aksları üzerinde gerekse Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ulaşım yollarının geçtiği bir ilimiz. Ülkemizin önemli ulaşım ağları, doğu-batı, kuzey-güney istikametinde Bolu ilimizden geçiyor” dedi. Bolu’nun dağlık bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Turhan, buna rağmen bölgede ulaşımla ilgili çalışmaların önemli kısmını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bakan Turhan, Bolu’nun turizm potansiyelinin yüksek olması dolayısıyla Eşref Bitlis Kışlası içindeki bir hava alanını sivil uçuşlara açmak maksadıyla Sivil Havacılık ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ndeki teknik ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Burada birtakım iyileştirme çalışmaları yaparak gerekli idari ve teknik çalışmaların tamamlanmasından sonra sivil uçuşlara açmayı planladıklarını vurguladı.

Yollar yaza hazırlanıyor

Bolu il merkezi ile ilçe merkezlerini birbirine bağlayan yollarda çalışmaların devam ettiğini anlatan Turhan, Gerede-Ankara yolunda iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Mevcut devlet yollarında, otoyollarda bakım onarım çalışmalarını, özellikle yaz aylarında artan trafiğe hazır hale getirmek amacıyla çalışmaları yürüttüklerinin altını çizen Turhan, “Bolu il merkezi ile Mudurnu arasında yol yapım çalışmalarımız devam ediyor. Bolu-Seben, Bolu-Kıbrıscık yolunda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca doğu-batı aksında önemli bir ulaşım görevi ifa eden Ankara-Nallıhan, Mudurnu-Akyazı yolunda da iyileştirme çalışmalarımız sürüyor. Yine Göynük-Nallıhan-Mudurnu yolunun bağlantısı, Göynük çevre yolundaki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Fiber optik altyapıyı geliştireceğiz”

Bakan Turhan, Bolu’nun özellikle son yıllarda eğitim alanında da çok önemli gelişmeler kaydettiğine dikkat çekti. Yükseköğrenimde eğitim gören öğrenci sayısının Bolu’da 30 bini aştığını ifade eden Turhan, “Bu sayı giderek de artıyor. Bu manada gerek üniversite öğrencilerimize gerekse burada hizmet veren bilim adamlarımıza diğer tüm vatandaşlarımıza hizmet verecek altyapıyı fiber optik altyapısını geliştireceğiz. Ülkemizde 4,5G hizmet seviyesinde bir altyapımız var ve 74 milyon abonemiz 4,5G hizmetinden yararlanıyor. Ama biz bununla da sınırlı kalmayacağız. 2020 yılında 5G hizmetini inşallah Bolu’da ve ülkemizin önemli merkezlerinde hizmete sunacağız” diye konuştu.