TÜRKSAT 5A İlk Kez Canlı Yayınla Tüm Dünyaya Gösterildi

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan GlobalSAT Show’u takip edenler tarihi bir ana tanıklık etti. Türkiye’nin yakında uzaya yollayacağı Türksat 5A uydusu ilk kez canlı yayında tüm dünyaya gösterildi.

 

Dünyanın önemli uydu ve uzay fuarlarından biri olan GlobalSAT Show’un ikinci gününde “TURKSAT 5A ve Fırsatları” başlığıyla yapılan etkinliğe TURKSAT Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, Airbus Savunma ve Uzay Bölümü Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier ve SpaceX Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek katıldı.

TURKSAT 5A’nın yapımcısı Airbus ve uzaya göndericisi olan SpaceX temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, Airbus Savunma ve Uzay Bölümü’nde uzaya fırlatmak üzere bekleyen TURKSAT 5A dünyada ilk kez canlı yayında GlobalSAT Show izleyicileri için gösterildi.

RUS ULUSAL UZAY PROGRAMININ GELECEĞİ KONUŞULDU

Etkinliğin ana konuşmacılarından Glavkosmos CEO’su Dmitry Loskutov, muhtemel uzay yolcuları için bazı yeni seçenekler, Rus ulusal uzay programının geleceği ve uzay araştırmalarında uluslararası iş birliği fırsatlarından bahsetti.

“Uydu Üretmek İçin En İyi Disiplin” konulu toplantıda ise Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Mesut Çiçeker ve TÜBİTAK Başkan Vekili Mesut Gökten, uydu üretimi konusunu konuştu.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, Türkiye’nin en büyük etkinliği olan TEKNOFEST’te yapılacak Model Uydu Yarışması ile ilgili bilgi verdi. Daha önce model uydu yarışmalarında dünya ikincisi olan ve yakında uydusunu uzaya göndermeye hazırlanan Grizu-263 takımının kaptanı Çağla Ayça Dursun ve milli gözlem uydusu RASAT’ın takım kaptanı Sedat Taha Şener de katıldı.