Türkiye’nin Yıldızlı Projeleri Belli Oldu

 

Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü iş birliği ile düzenlenen 11’inci Yıldızlı Projeler Yarışması’nın kazananları belli oldu. ‘Fikrini geleceğe taşı’ sloganı ile düzenlenen yarışmaya 500’e yakın projenin başvurdu, iki kategoride altı proje ödüle layık görüldü.

 

Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü iş birliği ile düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışma başladığından bugüne 11 yılda 44 üniversiteden 2.500 proje yarıştı.

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, yaptığı konuşmada start-up dostu bir teknopark olarak girişimciliğin kendileri için önemli olduğunu belirtti ve ekledi: “140 kuluçka ile 4.500 metrekarelik alanda Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olarak hizmet veriyoruz. Prototip atölyesi ile de start-upların ilk ürünlerini ortaya çıkarmalarına destek olmaktayız. Starcamp Girişimci Hızlandırma programımız ile Amerika Silikon Vadisi’nde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve Rektör danışmanı Prof. Dr. Sezgin Bakırdere, en iyi fikirleri bulmanın yolunun bu tarz etkinliklere katılmaktan geçtiğini ifade etti.

Proje sunumlarının ardından ödüle layık görülen girişimler şu şekilde sıralandı:

Startup kategorisinde Gugagon adlı girişimiyle Önder Güzel birinci olurken, Teşhis ve Tedavi Amaçlı Zeki Robotik Rehabilitasyon Sistemi ile Mehmet Emin Aktan ikinci, Phototherma Hybrid Solar Panel ile Erhan Demircioğlu da üçüncü oldu.

Öğrenci kategorisinde ise Atık Kauçuklardan Enerji Depolama Sistemleri ile Uyumlu Aktif Karbon Geliştirilmesi ile Erdem Mutlu birinci, Sesle Oynanan Oyun girişimiyle İrem Kömürcü ikinci, Dişçilik Sektöründe Yerli Medikal Teknoloji Üretim ile Mustafa Doğan üçüncü oldu.

Dereceye giren proje sahiplerinden birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 2.500 TL verilirken, Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olan Yıldız Kuluçka Merkezi’nde özel ofis, Yıldız Prototip Atölyesini kullanım hakkı, mentorluk ve sponsor özel ödülleri gibi farklı ödüller de verildi.