Türkiye’nin Uzay Temalı İlk Bilim Merkezi Kapılarını Açtı

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk bilim merkezi GUHEM’in açılışını yaptıklarını belirterek, “14 bin metrekare kapalı alana sahip bu merkez için 130 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapıldı. Bizim desteklediğimiz en büyük bütçeli bilim merkezi.” dedi.

Bakan Varank, Bursa’da Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) açılışına katıldı. Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk merkezlerinden biri olan GUHEM, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle hayata geçirildi.

MİMARİSİYLE DE DİKKAT ÇEKİYOR

Mimarisiyle de dikkat çeken GUHEM, uluslararası jüri kurulu tarafından bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödüllerinde (European Property Awards 2019) “Kamusul Yapılar” kategorisinde ödüle layık görüldü. GUHEM’de, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim simülatörleri, uzay inovasyon merkezi bulunuyor.

Açılışta konuşan Bakan Varank, İzmir merkezli deprem nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. GUHEM’in Bursa’da uzay ve havacılık alanlarında farkındalığı artıracağını kaydeden Bakan Varank, şunları söyledi:

FARKINDALIĞI ARTIRACAK

Sanayide otomotiv ve tekstil sektörleriyle adını duyuran Bursa, başka hangi alanlarda sıçrama yapabilir sorusuyla en başından yola çıkmıştık. Büyükşehir Belediyemiz, valilik, üniversiteler, ticaret ve sanayi odası gibi yerel otoriteler ile istişareler yaptık. Bursa, bir sonraki atılımını uzay ve havacılık alanlarında gerçekleştirip, yeni kümelenmelere ev sahibi olabilir dedik. GUHEM fikri de buradan doğdu. GUHEM, Bursa’da uzay ve havacılık alanlarında farkındalığı artıracak ve bu alanda yapılabilecek çalışmalara ilham verecek bir merkez olacak.

TÜRKİYE İÇİN İLK

GUHEM’in ülkemiz için ilk olma özelliği var, burası Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık temalı bilim merkezi. 14 bin metrekare kapalı alana sahip bu merkez için 130 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapıldı. Bizim desteklediğimiz en büyük bütçeli bilim merkezi. TÜBİTAK merkezin içerisindeki temaları belirledi, eğitim faaliyetleri ile ilgili çalışmalar yaptı. İhtiyaç duyulan tüm araç ve gereçleri tedarik etti. Böyle güzel bir eseri ortaya çıkarmış olduk.

İKİ MERKEZ HİZMETTE

GUHEM’le birlikte İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezinin (İKMAMM) de bugün açılışını yapıyoruz. Bu merkez de özellikle sanayi ile iş birliğini geliştirecek, sanayinin ihtiyaç duyduğu önemli testleri gerçekleştirecek. Buradaki bütçenin yüzde 70’ten fazlasını Kalkınma Ajansımız sağlamıştı. Bursa’mızı, yüksek katma değerli ürünler üreten ve Türkiye’nin şimdikinden daha yüksek yerlere gelmiş bir şehir olarak görmek istiyoruz.

“GENÇ NESİLLERE UZAYI SEVDİRECEK”

Bursa Valisi Yakup Canbolat, GUHEM’in açılışını yapmaktan mutluluk duyduklarını anlatarak, “GUHEM ile genç nesillere uzay ve havacılık sektörü sevdirilerek, bu alanlarda oluşturulacak ekosistemin eğitim ile başlatılması hedeflenmektedir.” dedi.

“İLK 5’E GİRMEK İSTİYORUZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Amacımız, 2022 yılında ürettiğimiz ürünleri yurt dışına satmak ve 2023 yılında dünya çapında üreticiler arasında ilk 5’e girmek. Sanayinin, ticaretin ve ihracatın merkezi Bursa’da GUHEM’le beraber, daha yüksek teknoloji ve katma değeri yüksek ihracatın öncülüğü yapılacak.” ifadelerini kullandı.

 “TEKNOLOJİYE DAYALI REKABET”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, teknolojiye dayalı uluslararası rekabetin yeryüzünden uzaya taşındığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Bizleri yüksek teknoloji üretim hedeflerimize taşıyacak olan temel dinamiklerimizden biri de özgüveni yüksek gençlerimizde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmak. GUHEM, bu hedef doğrultusunda harekete geçti.” diye konuştu.

Törene, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Efkan Ala ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da katıldı.