Bakan Varank Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım’ı Kabul Etti

 

Almanya-Türkiye Yapay Zekâ Konferansı için Berlin’de bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilgisayarların insan gibi düşünmelerine dönük teknolojiler için kullanılan “yapay zekâ” ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK bünyesinde Yapay Zekâ Enstitüsü kurmayı planladıklarını açıkladı.

 

Konferansa Yoğun İlgi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Almanya-Türkiye Yapay Zekâ Konferansı, Bakan Varank ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in katılımıyla Berlin’de gerçekleştirildi. Konferansa Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan ve çok sayıda akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı.

16 Trilyon Dolarlık Katkı

Varank, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yapay zekâ ve dijital dönüşüm alanında yaşanan gelişmelerin politika yapıcılarını daha aktif, yenilikçi, iş birliğine açık ve çözüm odaklı olmaya ittiğini kaydederek, “2030 yılına geldiğimizde küresel ekonomiye yaklaşık 16 trilyon dolarlık ilave katkı yapabilecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu durum aynı zamanda yeni büyüme modelleri, yeni meslekler, verimlilik artışları ve zorlu rekabet koşullarını da beraberinde getirecek. Ticaret savaşları küresel gündemi meşgul ederken ekonomik teorilerin bile baştan yazılmasını gerektirebilecek bir devrimin eşiğindeyiz.” dedi.

Merkez Ülke

Türkiye’nin yeni teknolojilerde merkez ülkelerden biri olmak için tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Varank, “Dijital teknolojileri geliştiren firmaların, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine destek olarak bu alandaki yatırımların sayısını artırıyoruz. Bilim İnsanı Destek Programları ile yapay zekâ ve ilgili alanlarda burslar veriyoruz. Ulusal araştırma kuruluşumuz TÜBİTAK, yapay zekâ alanında teknoloji geliştirme ve uygulama faaliyetleri sürdürüyor.” diye konuştu.

Tamamlanmak Üzere

Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Türkiye’nin Yapay Zekâ Stratejisi’nin tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çekerek, “Konuyla ilgili tüm paydaşların katkılarıyla oluşturulan stratejiyi kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşacağız. Sanayiden sağlığa, tarımdan enerjiye kadar birçok alanda eylem planları oluşturacağız.” dedi.

Lider Kurum

Türkiye’de kamu, akademi ve özel sektörün yapay zekâ alanında önemli adımlar attığını anımsatan Varank, “Bu adımları yönlendirecek ve destekleyecek lider bir kuruma ihtiyacımız var. TÜBİTAK bünyesinde bir Yapay Zekâ Enstitüsü kurmayı planlıyoruz. Bu kurum, yapay zekâ alanında çekirdek teknolojiler geliştirecek, akademide üretilen bilimsel çıktıları, kamu ve özel sektörün hizmetine sunarak bir köprü vazifesi görecek.” diye konuştu.

İş Birliği Önerisi

Varank, enstitünün yapay zekâ girişimlerini ve inovasyon kümelerini desteklemenin yanı sıra bu konuda uzmanlaşmış iş gücünü de artırmayı hedefleyeceğini belirterek, Alman Yapay Zekâ Araştırmaları Merkezi, Federal Yapay Zekâ Derneği ve Almanya’da bu konuda uzmanlaşmış üniversitelerle iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

İkincisi Ankara’da

Varank, “Altmaier ile hemfikir olduğumuz bir konu var. Türk-Alman Yapay Zekâ Konferansı’nın ikincisini 2020’de Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.