Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Nisan 2022

 

 

Türkiye Bilişim Derneği’nden (TBD) Ödül

 

Türkiye’nin bilişimle tanışmasının neredeyse hemen ardından 1971 yılında kurulan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bugün artık 14.000’in üzerinde üyesiyle Türkiye’nin bilişim alanında en büyük sivil toplum kuruluşu olarak bilişim sektörünün gelişmesine önemli katkılar vermeye devam ediyor.

TBD tarafından düzenlenen “5. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi” 24-25 Mart 2022 tarihlerinde Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ana Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışına, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren katılım sağladı. Zirveye, kamu üst düzey yöneticileri, sektör temsilcileri, akademisyen ve öğrencilerden oluşan 350 kişilik katılım gerçekleşti. Ben de Zirveyi takip ederek sayın bakanlarımız ve başkanlarımızla ve birçok değerli dostumuzla görüşme imkânı buldum.

Zirvede milli imkân ve kabiliyetler ile özgün olarak siber güvenlik ürün, hizmet ve teknolojilerinin geliştirilmesine, siber güvenlik farkındalığının ulusal seviyede arttırılmasına, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine, bilimsel araştırma çalışmaların yapılmasına ve kamuda milli siber güvenlik ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasına destek vererek siber güvenlik ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan kurum ve bireylere ödüller verildi. 2018 yılından beri TBD tarafından 5 kategoride verilen “Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Ödülleri” sahiplerini buldu.

“Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Veren Medya Kuruluşu” kategorisinde BENGÜ TÜRK TV adına “Teknoloji ve Gelecek” programı yapımcısı ve moderatörü olarak ben de ödül aldım. Ödülümüz TBD Genel Başkanı Sn. Rahmi Aktepe tarafından takdim edildi.

Yunus Emre Yılı Görsel ve İşitsel Medyada Doğru Türkçe Kullanımı “Teknoloji” kategorisinde RTÜK Seçici Kurulu tarafından 1. seçilip Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Ocak ayında ödülümüzü almamızın ardından sektörümüzün köklü sivil toplum kuruluşu TBD’den de ödül almak bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Sorumluluğumuz artmaya devam ediyor, inşallah güzel işler yapmaya devam edeceğiz.

Teknoloji ve Gelecek Programı

Teknoloji ve kripto dünyasındaki en son gelişmeler ve özel gündemler 7 Şubat 2021 tarihindeki ilk bölümümüzden bugüne kadar “Teknoloji ve Gelecek” programı (https://www.teknolojivegelecek.com) ile ekranlara geliyor. Moderatörlüğümde ve alanında uzman konuklar ile Türk televizyonlarının canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programı “Teknoloji ve Gelecek” her Pazar 20:00-20:45 arası (televizyon kanallarının en çok izlenen zamanı olan prime time’da, Ana Haber ve spor programı arasında) BENGÜ TÜRK TV’de. 27 Mart 2022 tarihindeki 58. bölümümüz itibariyle sektörümüzle ilgili 212 konuk programımıza katıldı.

Önceki bölümlere erişim için https://www.youtube.com/senolvatansever YouTube kanalıma abone olabilir, bildirimleri açıp yeni bölümler eklenince haberdar olabilirsiniz.

Sorularınızı ve yorumlarınızı Twitter’dan #TeknolojiVeGelecek hashtag’i ile her zaman iletebilirsiniz. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz.