Türk Sosyal Ağ Platformu Girişimi Yatırım Aldı

 

2016 yılında kurulan ödüllü sosyal ağ platformu Ahtapot App, Hüseyin Karayağız lider yatırımcılığında TRANGELS tarafından 12 milyon TL değerleme ile yatırım aldı. Aldığı yatırımla 2021’de global ölçekte varlık göstermeye hazırlanıyor.

 

Girişimin kurucu ortağı Özer Akıncı artık bireylerin ve kurumların kendi marka ve logolarıyla kendi mobil uygulamalarına sahip olabileceklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Ahtapot App ile kişiler ve kurumlar başka bir markanın müşterisi olmak yerine kendi platformunun sahibi olacaklar. Aldığımız yeni yatırımla birlikte belirlediğimiz iki hedefe çok daha hızlı ulaşmayı hedefliyoruz:

  • Türkiye’de pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Kamu sektöründe yabancı iletişim altyapılarının yasaklanması Türkiye’nin uzun süredir yerli ve milli yazılımlara ihtiyaç duyduğunun en güçlü göstergesi. Ahtapot App olarak an itibariyle kamu, özel sektör, eğitim, dernekler ve bireylerin hemen kullanmaya başlayabileceği “OCTO” isminde çok yönlü bir sosyal iletişim aracı geliştirdik ve mühendislerimizle birlikte OCTO’yu sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.
  • 2021’in ilk çeyreğinde hazırlıklarımızı tamamlayıp belirlediğimiz dört pilot ülkede global piyasaya açılacağız. Türkiye pazarına kıyasla rekabetin daha yoğun olduğu global piyasada, yapay zekâ temelli topluluk yönetim araçlarımızın bize pazarda ciddi stratejik avantaj sağlayacağını öngörüyoruz. Global pazarda Ahtapot App “OCTO” ismiyle tanıtılacak.

OCTO ile bireysel kullanım için üretilmiş diğer iletişim altyapılarının aksine tümüyle kontrolün sizde olduğu kendinize ait bir platformun sahibi olursunuz. Kişisel verileriniz ve kullanım esnasında üretilen tüm veriler sizde kalır ve bu verileri analiz ederek topluluğunuz hakkında çeşitli iç görülere sahip olursunuz.
Veri güvenliği ve verinin Türkiye’de kalması Ahtapot’un en başta gelen başlıklarından biri. Ahtapot’un en önemli özelliklerden biri de verinin sahipliğinin müşteride olması ve verinin müşterinin istediği yerde tutulması. Kurum ve kuruluşlar isteğe bağlı olarak platformu tamamen kendi sunucuları üzerinde çalıştırabiliyor ya da “Octo bulut sunucuları” üzerinden hizmet alabiliyor. Uçtan uca şifreleme ile verileriniz her zaman güvende kalıyor.
Kullanıcılar, API platformunu kullanarak ya da pazar yerinden seçebileceği binlerce uygulamayı sadece birkaç adımda OCTO’ya entegre edip gündelik hayatta kullanmaya alışık olduğu uygulamaları kullanmaya devam edebiliyor.
Ahtapot App müşterileri tarafından kendi marka ve logosu ile kullanılabilecek şekilde tasarlandı.”