Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Şubat 2022

 

 

“Teknoloji” Kategorisinde RTÜK’ten Ödül

 

Teknoloji dünyasındaki en son gelişmeler 7 Şubat 2021 tarihindeki ilk bölümümüzden bugüne kadar “Teknoloji ve Gelecek” programı (https://www.teknolojivegelecek.com) ile ekranlara geliyor. Moderatörlüğümde ve alanında uzman konuklar ile Türk televizyonlarının canlı yayınlanan ilk ve tek teknoloji tartışma programıTeknoloji ve Gelecek” her Pazar 20:00-20:45 arası (televizyon kanallarının en çok izlenen zamanı olan prime time’da, Ana Haber ve spor programı arasında) BENGÜTÜRK TV’de. 30 Ocak tarihindeki 51. bölümümüz itibariyle sektörümüzle ilgili 186 konuk programımıza katıldı.

Programımız hakkında ufak bir özet yapmak gerekirse…

  • Her bölümün özel bir gündemi oluyor (örneğin, “NFT” ve “Metaverse” konuları televizyonda ilk defa tartışıldı). Stüdyoda ya da uzaktan bağlantı ile gündeme özel konuklar yer alıyor.
  • Haftalık Teknoloji Raporu”nda Türkiye ve Dünyada o hafta gerçekleşen teknoloji alanındaki birkaç önemli haber -genelde Dijital Biz Dergisi tarafından- uzaktan bağlantı ile aktarılıyor.
  • Haftalık Kripto Raporu”nda Türkiye ve Dünyada o hafta gerçekleşen blockchain, NFT, kripto paralar, Metaverse vb. alanlardaki birkaç önemli haber (temel analiz gelişmeleri) uzaktan bağlantı ile aktarılıyor.

Yunus Emre Yılı Görsel ve İşitsel Medyada Doğru Türkçe Kullanımı Ödülü

Bizler için gurur verici bir haberi paylaşmak isteriz. Yunus Emre Yılı Görsel ve İşitsel Medyada Doğru Türkçe Kullanımı “Teknoloji” kategorisinde RTÜK Seçici Kurulu tarafından 1. seçildik. 27 Ocak 2022 Perşembe akşamı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödülümüz takdim edildi (Video – 27. dakika 46. saniye itibariyle: https://twitter.com/i/broadcasts/1lPJqmzLgnQJb?t=27m46s).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yunus Emre Yılı Görsel ve İşitsel Medyada Doğru Türkçe Kullanımı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, vefatının 700’üncü yılı münasebetiyle 2021’i Yunus Emre ve Türk Dili Yılı olarak ilan ettiklerini hatırlattı.

Bu kapsamda medyada Türkçenin doğru kullanımını teşvik etmek için düzenlenen ödül töreni vesilesiyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, arı, duru, tertemiz Türkçenin temsilcisi Yunus Emre’yi gündeme getirdikleri için Radyo Televizyon Üst Kurulu, Türk Dil Kurumu ve Yunus Emre Enstitüsü yönetimlerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dilini yaşatamayan bir milletin önünde sonunda inancı dahil benliğini oluşturan değerlerini birer birer kaybederek yok olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Medyanın, Türk dilinin korunmasının ve doğru şekilde yeni nesillere aktarılmasının da ana mecrası olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Medyada doğru Türkçe kullanımı ile ilgili hassasiyeti çok yerinde görüyor, bu konuda emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu ödül ile sorumluluğumuz daha da arttı, inşallah güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Sorularınızı ve yorumlarınızı Twitter’dan #TeknolojiVeGelecek hashtag’i ile her zaman iletebilirsiniz. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz.