Son 7 yılın büyüme rekoru

 

Türkiye’nin ilk ve lider yerel bulut sağlayıcı şirketi ve Deloitte Technology Fast 50 Türkiye 2019 Programı kapsamında en hızlı büyüyen teknoloji şirketi ünvanının da sahibi olan Bulutistan, kurulduğu 2015’ten beri tarihinin en güçlü birinci çeyreğini geride bıraktı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, %228 ile en büyük tekrarlanan müşteri geliri artışı sağlanırken bu sayede en büyük cirosal büyümeye de ulaşıldı. Müşteri sayısını %113 oranında artıran Bulutistan, %280’lik büyümeyle en fazla kapasite artışını da Ocak-Mart 2022 döneminde yaşamış oldu.

 

60’tan fazla ülke Bulutistan’ın Türkiye’deki veri merkezlerinden hizmet alıyor

Bulutistan Kurucu Ortağı ve CEO’su Begim Başlıgil konuya ilişkin yaptığı açıklamada şirketin global ölçekte markalaşma yolculuğunun sürdüğüne dikkat çekerek, “Marka olarak sunduğumuz kaliteli servis ve çözümlerimiz ile ekosistemin ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde karşılayarak değer yaratıyoruz. Bulutistan olarak bugün Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin üçte ikisine yani yaklaşık olarak 350 tanesine, en büyük 1000 kurumun yaklaşık 600’üne, en büyük 20 Holding’in 16 tanesine bulut hizmeti veriyoruz. %50 gibi bir pazar payı penetrasyonuna sahibiz. Pazarda çok ciddi bir yaygınlık kazandık. Yurt dışında 60’tan fazla ülke Bulutistan’ın Türkiye’deki veri merkezlerine bağlanıp hizmet alıyor. Türkiye’de 3 ilde 5 tane veri merkezimiz bulunuyor. Yakın bir zaman içerisinde 3 adet daha veri merkezi açmayı ve Türkiye’deki kapsamı artırmayı da planlıyoruz” dedi.

Bulutistan’ın hedefi dünyada 220 ülkede ofisi olan global bir şirket olmak

Geliştirdikleri teknolojileri yurtdışında daha da yaygınlaştırarak farklı ülkelerde ofisler açmaya devam edeceklerine dikkat çeken Başlıgil şunları kaydetti: “Azerbaycan’da açtığımız ofisimize önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nde açacağımız ofisimiz eklenecek. Sene sonuna kadar İngiltere, Almanya ve Bulgaristan’da, önümüzdeki ilk dönemde ise Amerika ve Kanada’da yeni ofislerimizi açmayı planlıyoruz. Bizim hedefimiz Türkiye’den çıkan uluslararası bir şirket olarak Bulutistan’ı dünya üzerindeki 220 ülkede ofisi olan global bir şirket haline getirmek. Uluslararası arenada faaliyet gösteren bir Türk şirketi olarak diğer şirketlere ilham kaynağı olabilmeyi istiyoruz.  Buradaki en önemli husus sürdürülebilirlik. Bu noktada biz, hızlı bir şekilde yükselmeyi değil; bu alanda değer yaratan, hiper ölçekteki şirketler gibi kendi teknolojisini üreten, ilham veren kalıcı bir şirket olmayı hedefliyoruz”.