Şirketlerin Çağrı Karşılama Maliyetlerini 5’te 1’e İndiriyor

 

Türkiye’nin sanal asistanlar konusunda lider yapay zekâ şirketi CBOT’un 2020 yılı karnesi göz doldurdu. Pandeminin etkisinde geçen 2020 yılında pek çok ulusal ve uluslararası şirketle iş birliğine imza atan CBOT Gartner tarafından 2020 Temmuz ayında yayınlanan “Gelişen Teknolojiler ve Trendler Etki Radarı: Bankacılık ve Yatırım Hizmetlerinde Yapay Zekâ” araştırmasında önde gelen ilk 16 şirket arasında gösterildi. CBOT imzası taşıyan sanal asistanlar üzerinden gerçekleşen konuşmalar 2020’de 15 kat artarak 400 milyona ulaştı. Çağrı merkezi süreçlerinde yaşanan değişimlerin yazılı yanında sesli kanallarda da otomasyonu zorunlu hale getirmesine istinaden ses yapay zekâsını da teknolojik yetkinlikleri arasına katan şirket, son geliştirdiği ürünü CBOT SPEECH ile uçtan uca ve bütünsel bir müşteri hizmetleri otomasyonu sunmaya başladı. CBOT CORE, CBOT SPEECH, CBOT FUSION, CBOT ANALYTICS ve CBOT LIVE CHAT ürünlerinden oluşan platformuyla CBOT, 2021 yılında da adından sıkça bahsettirmeye hazırlanıyor. CBOT geliştirdiği sanal asistan projeleriyle şirketlerin çağrı karşılama maliyetini 5’te birine düşürüyor.

 

Son yıllarda şirketlerin müşteri deneyimi ve sadakat çözümlerinde önemi giderek artan chatbotlar özellikle pandemi döneminde şirketlerin müşterilerine hızlı ve kişiselleşmiş çözümler sunmalarını sağladı. Türkiye’nin yapay zekâ tabanlı sanal asistanlar konusunda lider şirketi CBOT da 2020 yılında uygulamaya aldığı chatbot projeleriyle pek çok şirketin dijital dönüşümünde kritik bir rol oynadı. CBOT’un 2020 yılında imza attığı projelere bakıldığında; bankacılıktan telekom sektörüne, oyundan otomotive, startuplardan, mobil hizmet/alışveriş uygulamalarına kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren güçlü markalar için soruları cevaplayan ve işlemleri yapan chatbotlar geliştirdiği görülüyor.

80 milyona dokunacak çapta 400 milyon etkileşim

Çok sayıda özel şirketin ve kamu kurumunun dijital dönüşümünü şekillendiren CBOT milyonlarca kişinin deneyimlerini iyileştirdi. CBOT chatbotlarında 2020’de; farklı yaş gruplarından, farklı sosyo-ekonomik gruplardan ve farklı sektörlerin kullanıcılarından ve çalışanlarından gelen 400 milyon konuşma gerçekleşti. CBOT devam eden projeleriyle birlikte bugün 80 milyonluk geniş bir kitleye hizmet veren Türkiye’nin Yapay Zekâ Platformu olarak 2021’de de emin adımlarla ilerliyor.

Ses yapay zekâsı CBOT SPEECH ile güçlenen bütünsel müşteri hizmetleri otomasyonu

Şirket; bir ses yapay zekâsı olan CBOT SPEECH ürünüyle de bütünsel bir müşteri hizmetleri otomasyonu yapısı kuruyor. CBOT SPEECH şirketlerin çağrı merkezlerinde bulunan sesli yanıt sistemlerine (IVR) de dahil olarak artık sesli çağrılarda da otomasyon sağlayabiliyor. Çağrı merkezini arayan bir müşteri CBOT’un yapay zekâ teknolojisi ile karşılanıyor ve canlı bir insan ile konuşur gibi bir deneyim sunularak, chatbot ile otomatik yanıtlanıp çağrı sonlandırılabiliyor. Böylece kurumların müşteri hizmetleri operasyonlarında insan + yapay zekâ çözümleri konumlandırılarak, söz konusu hizmet daha verimli ve etkin hale getiriliyor. CBOT, CBOT SPEECH ile artık uçtan uca bir müşteri hizmetleri otomasyonu sağlayan platform olarak hizmet veriyor.

Bunun içinde yapay zekâ ve diyalog yönetim sisteminin bulunduğu CBOT CORE, ses teknolojisinin bulunduğu CBOT SPEECH, entegrasyonların ve diyalogların kod yazılmadan oluşturulabilmesini sağlayan CBOT FUSION dikkat çekiyor. Ayrıca, tüm diyalogların detaylı raporlamasınının yanı sıra yapay zekâ kullanılarak önemli çıkarımlar alınmasını sağlayan CBOT ANALYTICS ve canlı bir müşteri temsilcisiyle ile yazışma yapılmasını sağlayan yine yapay zekâ teknolojisi içeren CBOT LIVE CHAT, platformun bütünsel bir müşteri hizmeti sunmasını sağlıyor.

Ar-Ge’ye gelirimizin %40’ını yatırıyoruz

CBOT’un 2020 karnesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş: “CBOT olarak 2020 yılını önemli bir büyümeyle kapattık. İş ortaklıklarımızı artırırken Türk mühendislerden aldığımız güçle geliştirdiğimiz yerli yapay zekâ teknolojimizle platformumuzu daha ileri bir noktaya taşımaya devam ettik. Gelirinin %40’ını yeniliğe, geliştirmeye ayıran Ar-Ge odaklı bir şirketiz ve CBOT Platformu en son teknoloji yapısını koruyacak şekilde geliştirmek bizim en önemli önceliğimiz. Bu nedenle bu yıl CBOT SPEECH ses yapay zekâsını devreye almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Pandemi iş yapış şekillerini ve özellikle müşteri beklentilerini derinden etkiledi. Şirketlerin karşı karşıya kaldıkları dijital müşteri tipi yepyeni çalışmaları zorunlu kıldı. Diyalogsal yapay zekâ tabanlı chatbotlar ve voicebotlar self servis seçeneği ile müşteri hizmetlerinde daha fazlasını, daha hızlı sunmayı sağlıyor. Biz de bir ses yapay zekâ altyapısı olan CBOT SPEECH’i geliştirerek, CBOT PLATFORM’u uçtan uca hizmet veren bir yapıya kavuştuk. Artık şirketlere dijital müşteri deneyimi noktasında bütünsel bir otomasyon sunabiliyoruz. CBOT olarak 2021’de de ihtiyaçlara cevap vermeye, sadece Türkiye’de değil yurtdışındaki kurumların dijital dönüşümlerine öncülük etmeye devam edeceğiz.”