Savunma Sanayisine 100 Milyon Dolarlık Katkı

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk mühendislerin yerli ve milli imkanlarla geliştirip ürettiği yüksek-teknolojili ürünlerin merkezi olan bir Türkiye” konumuna gelmeyi hedeflediklerini kaydederek, “ASELSAN Sivas, bu hedef doğrultusunda attığı adımlarla savunma sanayi ekosistemimize 100 milyon dolarlık bir katkı sağladı. Kullandığı teknolojileri yerlileştirmek üzere birbirinden kıymetli Ar-Ge çalışmalarına imza attı.” dedi.

 

Bakan Varank, ASELSAN Sivas’ın 5. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, kamu-özel sektör ortaklığında, 5 yıl önce kurulan ASELSAN Sivas’ın optik bileşenler ve elektro-optik cihazlarda seri üretim yapabilen lider bir firma haline geldiğine dikkati çekti. Girişimci olmanın, üretim yapmanın ve istihdam oluşturmanın önemini vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ortaya koyulan “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonu doğrultusunda çalıştıklarını anlattı.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERİN MERKEZİ

“Türk mühendislerin yerli ve milli imkanlarla geliştirip ürettiği yüksek-teknolojili ürünlerin merkezi olan bir Türkiye” konumuna gelmeyi hedeflediklerinin altını çizen Bakan Varank, “ASELSAN Sivas, bu hedef doğrultusunda attığı adımlarla savunma sanayi ekosistemimize 100 milyon dolarlık bir katkı sağladı. Kullandığı teknolojileri yerlileştirmek üzere birbirinden kıymetli Ar-Ge çalışmalarına imza attı. Kendi Ar-Ge merkezine ve tasarım ofisine sahip olan şirket, 5 yıl gibi kısa bir sürede güvenlik güçlerimize çok kritik ürünlerin teslimatını gerçekleştirdi. 40 bin gündüz görüş dürbünü, 25 bin gece görüş dürbünü, 30 bin refleks nişangah ve 2 bin keskin nişancı dürbünü bunlardan sadece bazıları. Yine 2 bin 500’ün üzerinde çok hassas sürekli odaklı termal kamera objektifi burada üretilebiliyor. Optik Litografi, Laser Optik ve Band Pass filtre gibi birçok kritik teknoloji burada geliştirildi. 300’ü aşkın hassas optik ürün ASELSAN Sivas’ta üretilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRO-OPTİK CİHAZ VE MERCEK ÜRETİMİ

Üretilen ürün kalemlerinin tamamına yakınının belli miktarlarda ihraç edildiğini vurgulayan Varank, “Made In Türkiye” damgalı ürünlerin Sivas’ın merkezinden çıktığını ve dünyanın dört tarafında kullanıldığını anlattı. Varank, elektro-optik cihaz ve mercek üretimi konusunda da Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırma noktasında kararlı olduklarına dikkati çekerek, bu sebeple burada kazanılacak mühendislik ve üretim kabiliyetlerinin çok değerli olduğunu dile getirdi.

TELESKOP MERCEKLERİ

Bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezinde Türk mühendislerinin katma değerli ve yenilikçi ürünleri geliştirdiğine işaret eden Varank, “Tabanca Refleks Nişangah ailesi, Zırhlı Araç Periskop ailesi ve Holografik Refleks Nişangah ürünleri, bu faaliyetler sonucunda seri üretim aşamasına geldi. Şimdi kritik bir ürünün çalışmasının burada yapılmasını şirketimizden talep ediyoruz. Uzay alanında kullanılacak teleskopların merceklerini de ASELSAN Sivas üretebilir. Bu görevi onlara vermiş olalım. Allah’ın izniyle onu da ürettiğimizde, bu ürünü üretebilen nadir ülkelerden biri olacağız.” diye konuştu.

3,5 MİLYAR TL DESTEK

Bugüne kadar ASELSAN’a sadece Ar-Ge Merkezleri kapsamında sağlanan destek tutarının 3,5 milyar liraya yaklaştığının bilgisini veren Varank, “TÜBİTAK aracılığıyla, ASELSAN’ın 114 projesine 625 milyon lira kaynak aktardık. ASELSAN için 9 yılda 18 teşvik belgesi düzenledik, bunların 3’ünü ASELSAN Sivas için verdik.” dedi.

SAVUNMA SANAYİSİNDE YERLİLİK

Savunma sanayisinde yerliliğin ve yüksek teknolojiye sahip olmanın önemine işaret eden Varank, “Sözde adaletten bahsedenlerin, işlerine gelince bu kavramları nasıl yok saydıklarını, ambargo kartına nasıl sığındıklarını görüyoruz. Bu sebeple, biz kendi göbeğini kendisi kesebilen, güçlü bir ülke olmalıyız. Türkiye’nin istikbalini ve istiklalini teminat altına alacak yüzde 100 yerli savunma sanayine ulaşmamız gerekiyor.” diye konuştu.

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

Varank, 2016’da 35 bin olan savunma sanayisinde çalışan sayısının bugün 80 bine ulaştığını vurgulayarak, gelecek yıllarda bunun daha da artacağını söyledi. “Gençlerimize güveniyoruz, onlara inanıyoruz.” diye konuşan Varank, gençlerin her zaman yanında olacaklarını bildirdi.

Etkinlikte, Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, AK Parti Sivas Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ile ASELSAN Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Sivas Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından İŞKUR İş Başı Eğitim Programı kapsamında imza töreni yapıldı. Daha sonra ASELSAN Sivas ile ESTAŞ arasında, Eklemeli İmalat Makinaları için Galvanometre Üretimi Ar-Ge Projesi’ne ilişkin protokol imzalandı.

Bakan Varank, etkinlik alanında bulunan alt yüklenici firmaların stantlarını da ziyaret etti.