Prof. Dr. Attila Dikbaş: “Big Bang Aynı Zamanda Bir ‘Tohum Ekme’ Etkinliği”

“Cesurların Sahnesi”

Big Bang Startup Challenge

heyecanı başladı

 

İTÜ ARI Teknokent’in teknolojik çözüm ve inovasyon geliştiren girişimcilere 360 derece destek sunan kuluçka merkezi  İTÜ Çekirdek tarafından bu yıl 12. kez düzenlenen Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği Big Bang Startup Challenge başladı.

 

Uniq İstanbul’da iki gün sürecek etkinliğin ilk gününde “Automotive & Mobility”, “Energy”, “ITU Seed”, “Marketplace & Platform”, “AI & Blockchain”, “Digital Arts”, “Insurtech & Wellbeing” ve “Sustainability & Smart Cities” olmak üzere 8 farklı sektörel dikeyde 50 girişim sunumlarını yaptı. Rekabet kadar eğlencenin de yer aldığı etkinlikte Dance Factory ekibinin dans şovları katılımcılardan büyük beğeni topladı. Big Bang Startup Challenge’ın ikinci gününde ise TOP 50 girişim ödül, nakit ve yatırımlarla buluşacak.

 

İTÜ Çekirdek’in teknolojik ve yenilikçi ürünlere sahip tüm girişimleri, yatırımcılar ve kamuoyuyla buluşturduğu Big Bang Startup Challenge etkinliğinde ilk gün heyecanı başladı. Uniq İstanbul’da gerçekleştirilecek ve sunuculuğunu M. Serdar Kuzuloğlu’nun üstlendiği etkinliğin ilk gününde TOP 50 girişim 8 farklı sektörel dikeyde sunumlarını yaptı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, Big Bang sahnesinde buluşmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek “Bundan yaklaşık 20 yıl önce İTÜ ARI Teknokent’in kuruluş çalışmalarında yer almış bir isim olarak, tüm hayalimiz; yaşayan, besleyen, öğreten ve de öğrenen sürdürülebilir bir ekosistem kurmaktı. 2012’de hayata geçirdiğimiz kuluçka merkezimiz İTÜ Çekirdek ile birlikte görüyorum ki, ilk günden bugüne hayalimizin ötesinde işler başardık. Desteklenen 5 bine yakın girişimin aldığı 208 milyon dolar yatırım ve ulaştığı 200 milyon dolar ciro bugün gurur kaynağımız.’’ dedi.

 

Big Bang Startup Challenge’ta ikinci gün

Big Bang Startup Challenge’ın ikinci ve final gününde ise ilk gün sunumlarını gerçekleştiren     TOP 50 girişim sahnede ödül, nakit ve yatırımlarla buluşacak. Geçtiğimiz yıl 341 milyon TL tutarında ödül, nakit ve yatırımın duyurulduğu etkinlikte bu yıl rekor düzeyde kaynak duyurulması bekleniyor.  Katılımcıları bekleyen yeniliklerden biri de geçmiş yıllarda yolu                Big Bang sahnesinden geçen ve aldıkları yatırımlarla bugün globale açılmış üç başarılı girişimin yer alacağı All Star sahnesi olacak. Girişimcilik ekosistemine ev sahipliği yapan Big Bang’de katılımcılar, network’ünü genişletmenin yanı sıra fuaye alanında kurulacak olan girişim stantları ve deneyim alanlarıyla birçok teknolojik yenilik ile tanışma fırsatı bulacak. Ünlü sanatçı Mustafa Sandal’ın özel bir konser de vereceği Big Bang Startup Challenge’da heyecan ve coşku hiç azalmayacak.

Destekçileri güç katıyor

Big Bang’de; Elginkan Vakfı  Elmas Paydaş; EPDK|Elder, Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) Platin Paydaş; AGESA, Akbank, AKSigorta, Aktif Ventures, Anadolu Efes, Anadolu ISUZU, , Aveon Global Sigorta, Coşkunöz Eğitim Vakfı, Ezcacıbaşı, EnerjiSA, Ford Otosan, ForInvest, Golrang Innovation Center, Smart Güneş Teknolojileri, Teknasyon, Yalçıner Patent ve Yapı Kredi Teknoloji Altın Paydaş olarak girişimlerimizin ivmelenlerini artırmak amacıyla destek oluyor, geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyor.