Perakende Sektöründe Bulutistan ile Kesintisiz Çalışma

 

SAP S4/HANA sistemlerini Rasyona ve Bulutistan iş birliğine emanet ederek, stabil performansı ve kesintisiz çalışmayı garanti altına aldı.

 

Operasyonel verimliliği artırmak, maliyet avantajı sağlamak ve yüksek SLA oranlarında çalışmak isteyen pek çok şirket bulut tabanlı çözümlere yöneliyor.

 

Perakendenin önde gelen isimlerinden Boyner Büyük Mağazacılık bu konudaki hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

 

Pandeminin etkisiyle hız kazanan dijital dönüşümün, bulut teknolojileri kullanımını artırdığı aşikâr. World Economic Forum’un paylaştığı verilere göre, işletmelerin yüzde 90’ından fazlası bulut teknolojilerinden yararlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türk şirketlerinin de bu alanda atılımları sürerken, son olarak önemli bir adım, Türkiye’nin 37 ilindeki 101 mağazası ve 4 bin 800 çalışanıyla hizmet veren perakende devi Boyner’den geldi.

Boyner, BT sektörünün önemli oyuncuları Bulutistan ve Rasyona ile yaptığı iş birliği kapsamında mevcut SAP S4/HANA alt yapısını, Rasyona’nın yüksek yetkinliği ile Bulutistan alt yapısına taşıdı. Projede Bulutistan IaaS katmanından yüksek SLA ile hizmet verirken, sistemlerin yönetimi Rasyona tarafından sağlanacak.

Kaynak kullanımında yüzde 20 tasarruf edildi

Bulutistan’ın ISP Bağımsız ve full yedekli Datacenter alt yapısında sunulan IBM Power mimarisi ile Boyner SAP sistemlerinin kaynak kullanımında verimlilik sağlanarak yüzde 20 azalma yüksek performans seviyesine çıkartıldı.

Sistem mimarisinde yapılan güncelleme kapsamında kullanılan kaynağın azalması ve TL ödeme koşullarıyla maliyet avantajı sağlandı. Sözleşme geçiş süreçlerinde birlikte çalışıldı ve ihtiyaç duyulan her alanda destek sağlandı.

Boyner’den edinilen bilgiye göre, herhangi bir sorun anında verilerinin yedekten yüklenerek altyapının yeniden çalışılır hale getirilme süresi yüzde 80 kısaltılarak 12 saatten 2 saate düşürüldü.

Proje kapsamında Disaster Recovery (DR) hizmetine yönelik High Availability (HA) ve DR testlerinin tamamlanarak felaket senaryoları belirlendi.

Boyner, buluta geçiş öncesi 1 haftalık zaman diliminde 3192 saatte 24 milyon işlem yaparken, geçiş sonrası yüzde 56 performans artışı ile bu süre 1404 saate düştü.

Felekat kurtarma testleri sonrası sistemleri yeniden oluşturma süreleri 24 saatten 12 saate düşürüldü.

Bulutistan’ın felaket kurtarma hizmeti, Boyner’e kullanıcı hatası, sistem çökmesi gibi durumlarda dahil sistemlerin kısa sürede yeniden çalışır hale getirme imkânı sunacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Boyner BT Perakende Sistemleri Müdürü Mehmet Kenan:

“Boyner olarak sistemlerimizin yönetimini Rasyona’ya, bulut altyapısını ise Bulutistan’a emanet ettik. Sundukları iş ortaklığı vizyonuyla daha önce iki farklı SLA ile yönetilen SAP ortamımızın artık tek sözleşme çatısı altında olması, ekiplerin kendi içlerindeki uyumu bize geçişte ve günlük operasyon süreçlerinde büyük kolaylık ve hız sağladı.

Çevik proje yönetimi ile 7 aylık hazırlığın ardından, verimli proje sürecinde 3 farklı ekiple 7 kez buluta geçiş provası yaptık ve minimum kesintiyle yüzde 100 başarı elde ettik. Tüm sistemlerin geçişi sadece 8 saat sürdü.

Yüksek verimlilik ve felaket kurtarma testleriyle geçiş prosedürleri oluşturduk ve felaket senaryoları kurduk. Yedekleme sürelerini 12-20 saatten 2 saate indirdik. Olası iş kesinti sürelerin de sistemlerin en geç 2 saat içinde geri döndürülebilecek yapıyı kurguladık. Henüz kısa bir süre olmasına rağmen gözle görülür bir performans artışı yaşadık.

Şirketler için stratejik değeri olan bu tarz projelerde, doğru iş ortaklarını seçebilmek en önemli adım.  Müşterilerine sunduğu memnuniyet ile SAP HANA Cloud pazarında öncüsü olduğunu bildiğimiz Bulutistan’ın, 7×24 hizmet veren teknik ekibi ile uzun yıllardır birlikte çalıştığımız değerli tedarikçimiz Rasyona’nın birlikte özenli çalışması ve tüm emekleri için çok teşekkür ederiz.”

“İlk günden sağladığımız maliyet avantajını orta ve uzun vadede artırmayı hedefliyoruz”

Türkiye perakende sektörünün en büyük SAP S4/HANA Retail alt yapısına sahip olduklarını belirtilen Boyner BT Genel Müdür Yardımcısı Arif Kula “Bu büyüklükte bir kapasitenin bir gece de sorunsuz geçişinin sağlanması gerçek bir başarıdır. Rasyona’nın yetkinliği ve Bulutistan’ın en son teknolojilerle kurgulanmış bulut alt yapısıyla bayram yoğunluğunda dahi yüksek performansla kesintisiz hizmet aldık. İş birimlerimiz yaptığımız geçişi, performans artışına dair memnuniyetlerini dile getirdiklerinde öğrendiler. İlk günden kurduğumuz samimiyet, geçiş sürecinde hissettiğimiz güven, aldığımız hizmetin memnuniyetiyle yeni dönem projelerimizi de Bulutistan’da hayata geçiyoruz.’’