Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Temmuz 2022

 

 

Multiversera: Çoklu Evren Çağı

 

İnternet ve sosyal medya yakın gelecekte dönüşerek “Metaverse” olacak ve günlük yaşamımızın bir parçası haline gelecek dedik. Yani gözümüze takacağımız lensle artık interneti de sosyal medyayı da Metaverse’te yaşayacağız. Fiziksel dünyadaki yaşamın bir kısmının Metaverse’e kaydırılmasıyla insanların trafikte zaman kaybetmemesi, karbon salınımının minimuma indirilmesi ile küresel ısınma probleminin çözümüne katkı sağlanması, stresin azaltılması sağlanacak. İnsanlar mutlu oldukları lokasyonlarda hayatlarına devam ederek iş, okul ve özel yaşamlarının gerekli kısımlarını Metaverse’te tamamlayabilecek.

Küresel salgın sürecinde insanlar evlerinden çalışma, eğitimlerine evlerinden devam etme durumunda kaldılar. Bu süreçte video konferansları daha fazla kullanmaya başladık. Teknolojilerin desteklediği ölçüde uzaktan yapılabilecek işler hayatımızı kolaylaştırdı. Ekonominin ve sosyal hayatımızın belli oranda devam edebilmesine imkân verdi. Aslında bu süreç Metaverse için de bir zemin hazırlamış oldu. Allah göstermesin tabi ki ama… Çok daha bulaşıcı, çok daha öldürücü bir hastalıkla insanoğlunun tekrar yüz yüze kalması durumunda hayat nasıl devam edecek? Belki tamamen evlere kapanmak durumunda kalacağız. Ekonominin, iş dünyasının, eğitimin, sağlık hizmetlerinin, sosyal hayatımızın vb. devam etmesi gerekecek. İşte o zaman Metaverse’e çok daha fazla ihtiyaç duyabiliriz.

Metaverse’ün daha fazla tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Metaverse’ü desteklememiz ya da karşısında olmamız sonucu değiştirmeyecek. Metaverse teknolojisi kaçınılmaz olarak tekrar bir salgın yaşansın ya da yaşanmasın internetin ve sosyal medyanın yerini alacak. Bu sebeple zaman kaybetmeden nasıl daha iyi bir Metaverse oluşturulabileceğimizi değerlendirmek daha isabetli olur. Sosyal hayatı ve kişilerin yaşam tarzını nasıl etkileyebileceğini, ekonomisinin nasıl olacağını ve hangi girişimlerin ortaya çıkabileceğini, ülkeler açısından ne anlama geleceğini, ulusal güvenlik ve siber güvenlik risklerinin neler olabileceğini, kişisel verilerin ve mahremiyetin korunmasını vs. düşünmek ve üzerinde çalışmak gerekiyor.

Zaten hali hazırda şirketler ve kurumlar, hem pazarlama hem de varlık gösterme amacıyla Metaverse’te yer almak istiyor. Tabi hangi Metaverse’te ya da Metaverse’lerde yer alacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Öncelikle hedef kitlelerinin nerede olduğunu belirlemeleri önemli, sonra bu hedef kitlelerine gerekli çalışmaları yaparak ulaşabilmeleri… İşte burada bizim Multiversera dediğimiz süreç önem kazanacak. Yani “Çoklu Evren Çağı”. Birden fazla evren olduğu için ve sayılarının artacağı için Multiversera’da bu evrenlerin seçim süreci önem kazanacak. Yine evrenler arasındaki entegrasyonlar ve geçiş imkanları kritik önemde olacak.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Ajansı’na verdiğim röportaj:

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/-alternatif-sanal-dunya-metaverse-yeni-bir-yasamin-kapilarini-aralayacak/2634584