Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı tarafından düzenlenen ve T3 Girişim Merkezi’nin yürüttüğü Girişim Hızlandırma Programı’nda yer alacak milli girişimler belirlendi. 2 Şubat Cumartesi Günü Zemin İstanbul’da jüri önüne çıkan 44 girişim projesi, 100 bin liraya kadar yatırım fırsatı, ofis, eğitim ve uzman desteği kazanmak için sahneye çıktı.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nın “1001 Teknoloji Girişimi Projesi” kapsamında desteklediği yüksek teknolojili milli girişimler belirlendi. Finale kalan 44 girişim, 2 Şubat 2019 Cumartesi günü Beyoğlu’nda bulunan İBB’ye ait Zemin İstanbul’da jürinin önüne çıktı.

100 BİN LİRA YATIRIM

T3 Girişim Merkezi tarafından yürütülen ‘Hızlandırma Programı’ kapsamında destek almaya hak kazanan girişimleri büyük fırsatlar bekliyor. Erken aşama teknoloji girişimlerine yönelik altı ay süreli hızlandırma programında, girişimlere 100 bin liraya kadar yatırım desteği, ofis alanı, girişim atölyesi, eğitim, uzman ve usta (mentor) desteği veriliyor. Ayrıca T3 Vakfı’nın yatırımcı ağı ve kurumsal firma kümelenmesi sayesinde girişimler potansiyel yatırımcı ve müşterilerle bir araya getiriliyor. Potansiyel melek yatırımcıların da katılımıyla, başarılı girişimler yatırımcılarla biraraya gelme fırsatı yakalıyor. Seçilen girişimlerin, 100 bin TL’ye kadar yatırım alması mümkün olabilecek.

400’DEN FAZLA PROJE BAŞVURDU

T3 Girişim Merkezi Program başvuruları 05 Kasım-21 Aralık 2018 tarihleri arasında yapıldı. Başvurular tamamlandıktan sonra 400’ün üzerinde çalışan prototip aşamasındaki girişim başvurusu, sekiz kişiden oluşan değerlendirme kurulu tarafından tek tek değerlendirildi. Oluşan puanlama sonucunda değerlendirme kurulu bir araya gelerek kısa listeye kalacak 44 girişime karar verdi.

44 GİRİŞİM FİNALDE

Zemin İstanbul’da 2 Şubat 2019 Cumartesi günü yapılacak sunum gününe davet edilen 44 girişim, T3 Vakfı ustalarına, T3 Vakfı Yönetim Kuruluna ve diğer davetlilere girişimlerini anlattı. Ustalar ve yönetim kurulu tarafından değerlendirilen 44 girişim arasından T3 Vakfı Girişim Merkezi’nin 2019 yılında destekleyeceği girişimler belirlenecek.

5 FARKLI ALAN

Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak kritik önemdeki alanlarda teknolojiyle katma değer oluşturacak girişimlerin öncelikli olduğu programda, girişimler Otonom Teknolojiler, Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi, Nesnelerin İnterneti, Akıllı Ağlar ve Eğitim Teknolojileri başlıkları altında yarıştı.

AKILLI TARIM MAKİNESİNDEN İNSANSIZ ARAÇLARA

Bu yıl finale kalan milli girişimler arasında bitki yetiştiren akıllı tarım makinesi, insansız kara ve deniz araçları, deniz kirliliğinin robotlar ile kontrol altına alınması gibi fikirler yarıştı. Sunum gününe kalmaya hak kazanan girişim fikirleri arasında ise yüksek kapasiteli cep telefonu bataryası, akıllı şehirler için tanımlanan otopark ve araç takip projesi, zorlu şartlarda ve bozuk altyapıda çalışarak hem kazaları engelleyen hem de yakıt tasarrufu sağlayan kısmi otonom sürüş sistemleri ile inşaat firmalarında işçi sağlığı ve güvenliği için çözümlerin yer aldığı günlük hayatımızı kolaylaştıracak projeler de yer aldı.

PARKİNSON HASTALARINA GİYİLEBİLİR CİHAZ

Terörle mücadele ve sınır güvenliği alanlarına yönelik fikirlerin de bulunduğu girişimler arasında Parkinson hastalarına uygulanan tedaviyi verimli hale getiren giyilebilir cihaz ve mobil aplikasyon, üç boyutlu akciğer navigasyon sistemi ile radyologlara karar destek sistemi sağlayan yapay zekâ yazılımı gibi tıbbi fayda sağlayacak projeler de yer aldı.

YÜKSEK TEKNOLOJİ, YERLİ GİRİŞİMLER

Milli Teknoloji Hamlesi hedefi doğrultusunda yüksek teknolojili ürün ve hizmet geliştiren girişimleri destekleyen T3 Vakfı’nın girişim programına başvurular yıl boyunca devam ediyor. Yılda iki kez düzenlenen girişim seçme günlerinde ön değerlendirme aşamasında başarılı olan girişimler, jürinin karşısına çıkıyor.