Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Nisan 2023

 

 

Medyada Yapay Zekâ ve Metaverse Devrimi

 

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence kısaca AI) alanındaki baş döndürücü gelişmeleri yakından takip ediyoruz, stratejilerimizi güncelliyoruz. ChatGPT ile alevlenen süreç her geçen gün bizleri şaşırtmaya ve insanoğlunun geleceği ile ilgili birçok sorular sordurmaya devam ediyor. Ben görüş olarak bu teknolojilerden sonuna kadar yararlanma ve fırsata dönüştürmenin yollarını arama taraftarıyım. Beni tanıyanlar taraftar olmakla yetinmeyeceğimi de bilir.

AI teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor ve farkında olsak da olmasak da birçoğumuzun günlük yaşamının bir parçası haline geldi bile. AI, çeşitli yazılım ve donanım türlerini içeriyor. Yazılım türlerine örnek olarak sanal asistanlar, arama motorları, otomatik sürüş sistemleri, sağlık uygulamaları, görüntü analiz yazılımları, konuşma ve yüz tanıma sistemleri vb. verilebilir. Donanım türlerine örnek olarak ise otomobil, İHA-SİHA gibi otonom araçlar ve robotlar vb. verilebilir.

AI teknolojisi yakın gelecekte medya ve metaverse alanlarını da büyük ölçüde etkileyecek. Medya şirketleri, AI algoritmaları ile izleyicilerini daha iyi anlayacak, içeriğini optimize edecek ve genel izleme deneyimini geliştirecek. Bu algoritmalar, kullanıcıların geçmiş izleme verilerini ve arama tercihlerini analiz ederek, izleyicilere ilgi alanlarına uygun içerikler önerecek. Bir araştırma raporuna göre; AI kullanarak yapılan video önerileri, izleyicilerin video izleme süresini %70 oranında artırıyor. Medya alanındaki gelişmelere paralel olarak, metaverse de evrim geçirecek. AI kullanılarak oluşturulan metaverse, oyun ve sanal gerçeklik deneyimleri daha gerçekçi ve kişiselleştirilmiş olacak. Örneğin, Epic Games’in popüler oyunu Fortnite, oyuncuların karakterlerini kişiselleştirmek için AI teknolojisi kullanıyor. Bu sayede oyuncular, karakterlerinin görünümünü, özelliklerini ve davranışlarını kişisel tercihlerine göre ayarlayabiliyor. Bir başka araştırma raporuna göre; önümüzdeki 5 yıl içinde AI, metaverse ekosistemi için 2 trilyon dolarlık bir pazar oluşturacak.

Medya alanında yakında duyurusunu yapacağımız önemli bir projemiz var. İçinde yapay zekâ, metaverse gibi teknolojiler de aktif olarak kullanılıyor. Dijital Biz Dergisi okuyucularının ve BENGÜ TÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı izleyicilerinin de projenin bir parçası olabilmesi için gerekli altyapıyı sağlamak üzere çalışıyoruz.

Bizi takip etmeye devam edin, şimdilik fragman bu kadar…