Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Aralık 2020

 

 

Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyasını Destekliyoruz!

 

İnsanlar, COVID-19 küresel salgını ile beraber internet ortamında ve özellikle sosyal medyada çok zaman geçiriyor. Kadınlar evden çalışma ile beraber ve kız çocukları uzaktan eğitim ile beraber çevrim içi platformları her zamankinden daha fazla kullanıyor. Bu da siber zorbalık riskini doğal olarak artırıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Türkiye Ofisi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik siber şiddete son verilmesi için “16 Günlük Aktivizm – Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası” düzenliyor. Bu amaçla herkesi Ateş Böcekleri web sitesinde (www.atesbocekleri.info) siber şiddetle ilgili testi çözmeye ve arkadaşlarına meydan okumaya (challenge) davet ediyor. Konuyla ilgili olarak BM Türkiye Mukim Koordinatör Vekili Alvaro Rodriguez ve BM Kadın Birimi Ülke Direktörü Asya Varbanova’nın @unwomenturkey Twitter hesabından paylaştığı videolu mesajı (https://twitter.com/unwomenturkey/status/1332730978222030849) izleyebilirsiniz. Ziyaretçiler, 25 Kasım tarihindeki Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nden başlayıp 10 Aralık tarihindeki İnsan Hakları Günü’ne kadar sitede açık olacak interaktif testi çözerek siber şiddet hakkındaki bilgisini ölçebiliyor ve siber şiddetle ilgili mini kılavuzu kendi cihazına indirerek bilgi ve farkındalığını artırabiliyor. Test sonunda ise herkes arkadaşlarına meydan okuyarak testi çözmeye davet edebiliyor. Siteye yapılan her ziyaret, kampanyayı 1 milyon kişi hedefine yaklaştırıyor. Kampanya kapsamında interaktif teste verilen anonim yanıtlar, BM Kadın Biriminin ortakları ile birlikte geliştireceği, toplumsal cinsiyet temelli siber şiddetle mücadele planlarına veri sağlayacak.

Global Bilişim Derneği (BİDER) ve Dijital Biz Dergisi olarak kampanyaya destek veriyoruz. Diğer sivil toplum kuruluşu (STK) üyelerinin ve medya mensuplarının da destek vermeleri için onlara meydan okuyoruz!

 

Data Center İstanbul Sanal Etkinliği 8 Aralık’ta, Kaçırmayın!

 

COVID-19 küresel salgınının başlaması ile beraber Dünyada ve Türkiye’de sağlık ve ekonomi başta olmak üzere birçok alanda büyük değişimler yaşanıyor. Puslu havalar oluşturan kriz dönemlerinde değişimlere ayak uydurabilenler durumu fırsata da çevirebiliyor. Dijital dönüşümde öncü olmak isteyenler bu alanda gerekli yatırımları zaten yapıyorlardı. Rekabet ortamı, çeviklik ihtiyacı da dijital dönüşüme doğru itiyordu. Nispeten değişime daha kapalı olan sektörlerde de küresel pandemi ile beraber dijital dönüşüm için aksiyon almak zorunluluk haline geldi.

Veri merkezi sektörünün önde gelenlerini buluşturacak Data Center İstanbul Sanal Etkinliği (www.datacenteristanbul.com), 8 Aralık’ta online olarak gerçekleşecek. Kamu ve özel sektörün lider isimleri ve medya temsilcileri konferansa katılacak. Global Bilişim Derneği (BİDER), BİLİŞİM GRUBU ve Dijital Biz Dergisi olarak destekleyenler arasında yer alıyoruz.

Etkinlik Başkanı ve Konuşmacı olarak tüm gün aktif bir rolüm olacak. COVID-19 ile beraber yaşanan süreçleri ve bulutun yeni normallerini de konuşacağız. Tüm sektör profesyonellerini 8 Aralık’ta bizlerle beraber online olmaya davet ediyoruz.