HİSAR’dan Bir Başarı Daha

Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı % 100 başarı sağladı.

 

SSB – Ülkemizin hava savunma ihtiyaçlarını yerli ve milli imkanlarla karşılamak üzere başlatılan HİSAR Projeleri kapsamındaki çalışmalar sürüyor. Askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacıyla sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı yerli ve milli olarak geliştirilen Milli Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar’ın test atışları devam ediyor.

Aksaray atış alanında T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Aselsan ve Roketsan temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen atışlarda yeni bir aşama daha başarıyla gerçekleştirildi. Gelişmeyi T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabı twitter üzerinden duyurdu.

HİSAR A’nın füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atışta, füzenin ilk hedefe yönlenmesi, radar bilgisi ile ara safha güdüm, arayıcı başlık ile hedef tespit, takibi ve hedefe ulaşma yeteneklerinde başarı sağlandı. Akabinde yapılan angajman değişikliği ile füze havadaki ikinci hedefe yönlendirerek, aynı başarı tekrar edildi.

Aselsan ve Roketsan tarafından Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olarak geliştirilen HİSAR’da hava savunma alınanında temel teknolojilerin kazanılmasının yanında yeni kazanımlar da elde edilmeye devam ediliyor. Şu ana kadar yapılan testlerle dik atış, otomatik angajman/ateşleme, terminal güdüm gibi kritik yetenekler test edilerek projede önemli aşamalar kaydedildi.

Hisar-A’nın (Alçak irtifa) 2021’de, Hisar-O’nun (Orta irtifa) 2022’de silahlı kuvvetlerimize teslim edilmesi planlanıyor.

Diğer yandan, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacımızı tamamen yerli olarak karşılamak için başlatılan SİPER projesinde de çalışmalar sürüyor.