Geliştiriciler ve İşletmeler İçin Gemini Pro’yla İnşa Etme Zamanı

 

ai.google.dev adresinden Gemini Pro’nun entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi edinilebilir.

Geçtiğimiz hafta duyurduğu yapay zeka modeli Gemini ile dikkatleri üzerine çeken Google; Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı seçeneği kullanıcılara sunuyor. Perşembe günü itibariyle kullanıma açılan Gemini Pro, araştırma kriterlerinde benzer modellere göre daha üstün performans sunuyor. Gemini Nano da Pixel 8 Pro’dan başlayarak Android’de ve Gemini Pro’nun özel olarak ayarlanmış bir sürümü olan Bard’da yer alıyor.

Gemini Pro’nun mevcut sürümü; işlev çağırma, yerleştirme, anlamsal erişim ve özel bilgi temeli gibi özellikler içeriyor. Ücretsiz kullanımın yanı sıra rekabetçi bir fiyatlandırmaya sahip olan model; dünya genelinde 180’den fazla ülke ve bölgede, 38 dili destekliyor. 32 binlik bir bağlam penceresiyle gelen ve ilerleyen dönemlerde bunun büyüyeceği vaadini veren model, ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Gemini Pro, metni girdi olarak kabul edip çıktı olarak üretebilmesinin yanı sıra, metin ve görüntüleri bir araya getirerek çıktı üretebilen özel bir Gemini Pro Vision uç noktasını da içeriyor. Geliştiriciler için sunulan yazılım geliştirme kitleri aracılığıyla da Python, Android (Kotlin), Node.js, Swift ve JavaScript dilleri destekleniyor.

Google AI Studio: Gemini ile geliştirme yapmanın en hızlı yolu

Ücretsiz bir web tabanlı araç olan Google AI Studio, kullanıcıların istekleri hızlı bir şekilde geliştirmelerine ve ardından API anahtarı alarak uygulama geliştirmelerine olanak tanıyor. Google AI Studio’ya Google hesapları ile kolayca giriş yapılabilir ve dakikada 60 isteğe kadar ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu ücretsiz kota, diğer benzer tekliflere göre 20 kat daha fazla imkan sunarak geliştiricilere geniş bir kullanım alanı açıyor. Kullanıcılar, çalışmalarını tamamladıklarında tercih ettikleri IDE’ye aktarabilir veya Android Studio, Colab veya Project IDX’te bulunan hızlı başlangıç şablonlarından birini seçebilirler.

Platform, ürün kalitesini artırmak amacıyla ücretsiz kota kullanıldığında API ve giriş/çıkış verilerinin eğitimli incelemeciler tarafından erişilebilir olduğunu belirtiyor. Bu sayede kullanıcı verileri, gizlilik ve güvenlik prensipleri çerçevesinde korunmuş oluyor.

Google Cloud’da Vertex AI ile derleme imkanı

AI Studio’dan Vertex AI’ya sorunsuz bir geçiş sağlama imkanı sunan Google, bu geçişte Gemini’nin tam veri kontrolüyle özelleştirilmesine olanak tanıyor. Platform ayrıca kurumsal güvenlik, emniyet, gizlilik ve veri yönetimi için ek Google Cloud özelliklerinden yararlanma fırsatı da veriyor.

Vertex AI ile kullanıcılar, aynı Gemini modellerine erişebilecek ve şu işlemleri gerçekleştirebilecekler:

  • En güncel bilgileri içerip ve gerçek dünyada etkili bir şekilde kullanıma olanak tanıyan Gemini’yi şirketler, kendi verileriyle ayarlayıp ve temellendirebilir.
  • Erişimle artırılmış nesil (RAG), harmanlanmış arama, yerleştirmeler, konuşma taktik kitapları gibi desteklerle, düşük kodlu veya kodsuz bir ortamda Gemini destekli arama ve konuşma araçları oluşturulabilir.
  • Modellerini hiçbir zaman Google Cloud müşterilerinin girdilerine veya çıktılarına göre eğitmeyen Google, kullanıcı verileri ve IP’leri her zaman koruma altına alır.

Gemini Pro’nun Fiyatlandırması

Google şu anda geliştiricilere Google AI Studio aracılığıyla Gemini Pro ve Gemini Pro Vision’a dakikada 60’a kadar istekle ücretsiz erişim sunuyor. Bu sayede platform çoğu uygulama geliştirme ihtiyacına uygun hale geliyor. Vertex AI geliştiricileri de aynı modelleri, aynı hız limitleriyle, gelecek yılın başında genel kullanıma sunulana kadar ücretsiz olarak deneyebilecek. Sonrasında Google AI Studio ve Vertex AI platformlarında 1.000 karakter başına veya görüntü başına ücret alınacak.

Gemini Ultra ve gelecek planları

Gemini’nin artık geliştiricilerin ve kuruluşların kullanımına sunulmasından heyecan duyan Google yetkilileri, kullanıcılardan gelen geri bildirimlerin çok yardımcı olacağının altını çizdi. Google gelecek yılın başlarında, daha fazla ince ayar, güvenlik testi ve geri bildirimleri topladıktan sonra, son derece karmaşık görevler için en büyük ve en yetenekli modeli olan Gemini Ultra’yı piyasaya sürecek.Son olarak Google, Gemini’yi Chrome ve Firebase gibi daha fazla geliştirici platformlara da getirecek. Kullanıcılar ai.google.dev adresini ziyaret ederek daha fazla bilgiye erişebilir, Gemini ve Vertex AI yazılımlarını kullanmaya başlayabilir.