Geleceğin Maskesi İndi

 

Ülkemizde insan yönetimi alanında kurulan ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 28 yıldan bu yana aralıksız olarak düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi başladı.

www.peryonkongre.com adresi üzerinden üç gün sürecek organizasyon kapsamında; pandemi süreci ile değişen iş yaşamı ve gelecek konuşulacak. Yerli ve yabancı pek çok değerli konuğu ağırlayan Kongre; 27 Kasım 2020, Cuma günü PERYÖN İnsana Değer Ödül Töreni ile son bulacak…

 

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin bu sene 28. kez düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nde ilk gün tamamlandı.

Pandemi koşulları nedeniyle www.peryonkongre.com üzerinden online olarak gerçekleştirilen ve 27 Kasım 2020, Cuma günü son bulacak kongre, birbirinden kıymetli isimleri ağırlamaya başladı.

“Şimdi değil gelecek, makina değil insanla yapay zekâ, nelere hazır olup nelere hazır olmadığımız, iyi olmak, cesaret ve yeni liderlik kavramlarının” “MASKESİZ” olarak ele alındığı etkinlik, ilk gününde başta insan kaynakları yönetici ve profesyonelleri olmak üzere iş dünyasından 3000’e yakın kişiyi ekran başında buluşturdu.

“Gelecek sanki hareketli bir hedef gibi…”

28. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, “Geçen yılı bir öngörüyle kapatmıştık. Gündemde; ekonomik ve siyasal dalgalanmalar, küresel ısınma, yapay zekâ, dijitalleşme ve işin geleceği vardı. Aynı zamanda eşitlik ve kapsayıcılık, değişen iş modelleri, liderlik anlayışının da değişmesi gereği gibi konulardan bahsediyorduk. Böyle bir gündemden süzülen öngörü: ‘Dünyanın, belki de şimdiye dek hiç olmadığı kadar, belirsizlikte de yolunu bulabilen, ilerlemeye ve değer üretmeye devam edebilen insanlara ihtiyacı olacak’ idi. Bu çıkarım; hiç birimizin hayal bile edemeyeceği kadar çabuk gerçek oldu” dedi.

Öztınaz: “2020; hayatımıza, iş dünyasına, alışkanlıklarımıza dev bir göktaşı gibi çarptı. Hasta bir dünyada bireysel olarak iyi kalmanın mümkün olmadığını fark ettik. Teknolojiyi paylaşmadan istiflemenin, kaynaklar için akılsızca rekabet etmenin beyhude olduğunu gördük. Kurtuluşun bilimde, teknolojide ve bunları yönetecek vizyon ve vicdanda olduğunu anladık. Gelecek şu an sanki hareketli bir hedef gibi. Gözümüzü gelecekten ayırmamaya uğraşıyoruz. İşte bu nedenle bu seneki kongremizde tüm yönleriyle daha iyi bir geleceği hayal edecek, tasarlayacak, sonra da o geleceği gerçekleştirmek için gerekli adımları konuşacağız” dedi.

“PERYÖN önemli bir paydaş olacak”

Kongrede yer alan önemli isimlerden biri de T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay idi. Kamuda yetenek yönetimine dayalı bir insan kaynakları modeline geçmeye hazırlandıklarını belirten Atay; “Süreci objektif ve etkin olarak yönetebilmek için gerekli altyapıya sahibiz. 206 üniversitemizde kariyer merkezleri kurulmasıyla başladığımız süreçte işveren ve üniversite yönetimlerinin aynı ortamda yazılı ve görsel iletişim kurabildiği bir çevrim içi platform olan Yetenek Kapısı’nı hayata geçirdik. Kariyer Kapısı üzerinden bu yıl içerisinde, staj seferberliği projemiz kapsamında, 5 bine yakın gencimize fırsat oluşturduk. Bildiğiniz üzere COVID-19 salgınının ortaya çıkardığı yeni durumun kaçınılmaz sonucu olarak işbaşında uzaktan eğitim bir zorunluluk haline geldi. Bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte 16 bakanlık ve 245 kamu kuruluşunun kullanabildiği ve 3,3 milyon personelin yer aldığı Uzaktan Eğitim Kapısı Platformumuz da E-Devlet’e entegre edilerek hizmet vermeye başladı. Yine bu kısa zamanda tüm kamu çalışanlarımızın envanterini çıkardık. Bakanlık veya kurum ayrımı olmadan makro ölçekli insan kaynağımızın etkin planlaması çalışmalarına önümüzdeki dönemde başlıyoruz. Özel sektörde çalışan insan kaynağımızın envanter çalışmaları ise başarıyla sürüyor. PERYÖN’ün, özel sektöre yönelik yapmayı planladığımız çalışmalar için önemli bir paydaş olabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde dijitalleşen Türkiye yolunda biz de üzerimize düşeni yaparak insan kaynakları alanında birçok yeni ve çağdaş projeyi hayata geçireceğiz. PERYÖN’ün bu yıl 28’incisini düzenlediği İnsan Yönetimi Kongresi’nin ülkemize, meslektaşlarımıza, çalışanlarımıza başarılı sonuçlar getirmesini diliyorum” dedi.

“İhtiyacımız bir testere değil, İsviçre çakısı olmalı…”

Öztınaz’dan sonra sözü bir diğer açılış konuşmacısı olan Josh Bersin Academy Kurucusu Josh Bersin aldı. “Geleceğin İK Teknolojileri” konusunu ele alan Bersin, “Pandemi, birçok şirketin teknolojiyle ilgili planlama ve yatırımlarını değiştirmesine neden oldu. Bazı alımlar süresiz olarak ertelenirken diğerleri hızlandırıldı. Elverişli seçenekler olarak değerlendirilebilecek çözümler gerekli hale geldi. Aslında 2009 krizinden bu yana kurumlar teknoloji dönüşümü yaşıyor. Pandemi dolayısıyla yeni teknolojiler geliştirmiyoruz. Bu sürecin asıl konusu çalışan deneyimini geliştirmek. Bu dönemde çalışan, müşteri ve ürün tarafında önemli değişiklikler yaşanıyor. İK tarafında daha uyumlu ve esnek olacağımız teknolojiler satın almamız gerekiyor. 2020 yılındaki en büyük değişiklik İK departmanlarının sorunları çözme, çapraz fonksiyonel ekiplerle çalışma, iş ortaklarına daha fazla sorumluluk verme ve teknoloji kullanımında oldukça çevik ve uyumlu hale gelmesi idi. Bu nedenle tek iş yapan sistemler yerine kolay uygulanabilir ve birden çok fonksiyona sahip sistemleri kullanmaya başlamalıyız. İhtiyacımız; bir testere değil, İsviçre çakısı olmalı…” dedi.

İlk günün dikkat çeken oturumları

Yazar, Yekta Kopan’ın açılış ve kapanış sunumlarında yer aldığı ve Biraderler Cabaret’in açılış performansı ile renklenen kongrenin ilk gününde katılımcılarla buluşan diğer değerli isimler ise oturum sırasıyla şöyle oldu:

“T.C. Cumhurbaşkanlığı Ofisi Kongre Özel Notu”, Doç. Dr. Salim Atay – Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı, “Hikayesini Arayan Gelecek” adlı konuşmasıyla Bekir Ağırdır – Konda Araştırma Genel Müdür, “Geleceği Maskesiz Konuşmaya Hazır mıyız?” konulu sunumuyla Hakan Alp – Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı, “Yeni Normal mi?” sunumuyla Evrim Kuran – Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, “Yeni Dönemde 3 Risk, 3 Fırsat” adlı konuşmasıyla Fatih Uysal – Kariyer.Net CEO, “Yeni Gerçeklikte İK’nın Geleceği” adlı konuşmasıyla Robert Bolton – Partner, People &Change Global Centre of Excellenge KPMG, “Dijital Liderlik” sunumuyla Murat Erkan – Turkcell Genel Müdür, “Pandemiden Sürdürebilirliğe Doğru…” başlıklı konuşmasıyla Brain Fisher – Yetenek Stratejisti, Kariyer ve Ödüllendirme Lideri Mercer, “Geleceğe Bakış” konulu sunumlarıyla Hakan Güldağ – Dünya Gazetesi YKB ve Gülden Berkman – Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü, “Nasıl Olunur?” konulu sunumlarıyla Nilay Örnek – Gazeteci, Ahu Büyükkuşoğlu Serter – Fark Labs Kurucusu, Girişimci, Yatırımcı.

PERYÖN İnsana Değer Ödülleri heyecanı…

Üç gün sürecek 28. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongre’si; PERYÖN’ün insan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi / yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanıtmak, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmak, birbirinden öğrenme sürecini özendirmek ve desteklemek amacıyla düzenlediği PERYÖN İnsana Değer Ödülleri ile son bulacak.

Kongrenin iki ve üçüncü gününde katılımcılarla buluşacak diğer isimler ise şöyle; Ahmet Akın – Marka ve İletişim Danışmanı, Akan Abdula – Kurucu Ortak, Futurebright Group, Anna Tavis – İnsan Kaynakları Yönetimi Akademik Direktörü, Ateş Sungur – Danışman Kurucu Ortak Execution Partners, Atlas Sarrafoğlu – İklim Aktivisti, Banu Arıduru – Genel Müdür Little Caesars Pizza, Bengi Korkmaz – Partner Mckinsey& Company, Betül Çorbacıoğlu Yaprak – İnsan Kaynakları Direktörü Mercedes Benz Türk, Bora Özkent – Öğretim Görevlisi, Danışman, Yatırımcı, Buket Çelebiöven – İnsan Kaynakları Direktörü Arçelik A.Ş., Coşkun Aral – Haberci, Dünya Gezgini, İz TV Genel Koordinatörü, Çağlayan Aktaş – İK Danışmanı, Eğitmen, Koç, Dave Ulrich – Michigan Üniversitesi, Ross School of Business Profesörü, RBL Group Kurucu Oratağı, Demet Cengiz – Gazeteci, Yazar, Demirhan Şener – CEO Multinet Up,  Deniz Karakaş – Genel Sekreter Yardımcısı TİSK, Didem Özkan – Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Ticari Yetkinlikler Direktörü Novo Nordisk, Dilek Duman – Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı – COO Denizbank, Eda Uluca Özkan – CEO & İcra Kurulu Başkanı Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, Efe Erdem – Teknoloji Merkezi Direktörü Mess, Ela Kulunyar – İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Genel Müdürü Doğuş Otomotiv Grubu, Esra Gaon – İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Microsoft, Dr. Fatoş Karahasan – Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar, Gaye Özcan – Kurucu Ortak ve Genel Müdür Humangroup, Genç PERYÖN Sözcüleri, Giovanni Guidetti – A Milli Kadın Voleybol Takımı & Vakıfbank Baş Antrenörü, Gözde Kırdar – A Milli Kadın Voleybol Takımı & Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı Eski Kaptanı, Hakan Parlak – CEO, Yönetici Ortak Genbil, Haluk Karabatak – CEO Philips Türkiye, Hande Yalgın – İnsan ve Organizasyonel Dönüşüm Başkanı, CPO Logo Grup, İdil Türkmenoğlu – Bağımsız YK Üyesi, Danışman, Yazar, İlker Canikligil – Yönetmen, Melis Abacıoğlu – Kurucu Actifit & Wellbess, Melissa Gee Kee – İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı, Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran, Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, Murat Can Tonbil – İklim İletişimcisi, Murat Yerdekalmazer – Danışman, Eğitim Tasarımcısı, Uluslararası Akredite Koç, Keynote Konuşmacı, Murat Yüksel – Çalışan Deneyimi Direktörü Gitti Gidiyor, Münir Kundakçı – Pazarlamadan ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Microsoft Türkiye, Müjde Esin – Kızcode Kurucusu, Nursel Ölmez Ateş – İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Borusan Holding, Oğuz Küçükbarak – CEO Smartmessage, Ongun Tan – Girişimci & Kurucu Makers Türkiye, Özgür Burak Akkol – TİSK & MESS Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü, Dr. Rıza Kadılar – EMCC Dünya Başkanı, Mentor, Eğitimci, Richard Maloney – Kurucu Engage & Grow, Selçuk Ergenç – Capital & Ekonomist Dergileri Proje Müdürü, Capital CEO Talk Yazar, Serdar Lale – Kurucu Ortak, Danışman SRL Danışmanlık, Şengül Arslan – İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Başkanı Şişecam, Tacy M. Byham, Phd – Chief Executive Officer DDI, Yelda İpekli – Stratejik Pazarlama Danışmanı, Zehra Öney – Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı.