En yüksek verim için donanıma en uygun yazılımı bulmak gerekiyor

 

İçerisinde bulunduğumuz teknoloji çağında hayatın her alanında kullanılan yazılım ve donanımlar, yaşamı kolaylaştırırken zaman kazandırıp verim alınmasını sağlıyor. Yazılım denilen şeyin bilgisayardaki herhangi bir programın çalışması için gerekli olan komutlar bütünü, donanımın ise bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalar olduğunu kaydeden uzmanlar, yazılım ve donanımın birbirinden bağımsız çalışamayacağını belirterek donanımı işlevsel kılanın yazılım olduğunu söyledi. Uzmanlar, “Bu ürünlerden en yüksek verimi alabilmek için, eldeki donanıma en uygun yazılımı bulmak gerekir.” dedi.

 

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) Bölümü Araştırma Görevlisi Gamze Nilsu Çolak ve Araştırma Görevlisi Merve Mutlu Kul, içerisinde bulunduğumuz teknoloji çağında yazılım ve donanımın önemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Araştırma Görevlisi Gamze Nilsu Çolak, sadece içerisinde bulunduğumuz çağda değil, ortaya çıktığı andan itibaren teknoloji ve araçlarının hep önemli olduğunu belirterek “İnsanlığın gelişmesinde rol oynayan büyük etkenlerden biridir. Giderek önemini arttırmaya devam ettiği için, bulunduğumuz çağ tamamen teknoloji çağı olmuştur. Hal böyle iken günümüz dünyasında yazılım ve donanım bir tercih değil, ihtiyaçtır ve kullanılmadıkları bir alan neredeyse yoktur.” dedi.

Donanımı işlevsel kılan yazılımdır

Yazılım denilen şeyin bilgisayardaki herhangi bir programın çalışması için gerekli olan komutlar bütünü, donanımın ise bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalar olduğunu kaydeden Araştırma Görevlisi Gamze Nilsu Çolak, “İkisini ayrı telaffuz etsek de aslında birbirlerinden bağımsız çalışamazlar. Donanımı işlevsel kılan yazılımdır. Bu ürünlerden en yüksek verimi alabilmek için, eldeki donanıma en uygun yazılımı bulmak gerekir. En mikro işten en makro işe kadar, hayatın her alanını kolaylaştırmak üzere yazılımlar ve donanımlar kullanılmaktadır.” dedi.

Yazılımlar zaman ve verim sağlıyor

Bu sistemlerin zaman kazandırmak açısından büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Araştırma Görevlisi Gamze Nilsu Çolak, özellikle pandemi sürecinde yazılım ve donanımın öneminin daha iyi anlaşıldığını belirterek şunları söyledi:

“Kullandığımız yazılımlar, bize zaman ve maksimum verim yani optimum sonuç sağlar. Para transferini bankaya giderek değil de cep telefonu aplikasyonundan yapmak, seyahati otobüsle değil de uçakla yapmak, önemli bir toplantıyı herkesin bir konuma gelmesini beklemek yerine anında çevrim içi gerçekleştirmek hepsi yazılımların eseridir.

Pandemide süreç hız kazandı

Tüm bunları bir kenara koyup geçtiğimiz iki yıla bakarak, sadece küresel salgın döneminde yazılım ve donanımın insanlara sağladıklarını düşünmek dahi, önemini anlamak için yeterlidir. Çağın gereklilikleri zaten dijital bir dönüşüm başlatmıştı fakat pandemi ile bu süreç büyük bir hız kazandı. Herkes evlerinde kalmak zorunda olduğu ve evlerimizden dünyaya açılan kapı bilgisayarlarımız/telefonlarımız olduğu için, zaruri olarak dijital dönüşümde yol kat ettik. İlköğretimden yükseköğretime kadar eğitimin her seviyesinde sürecin uzaktan eğitim ile yönetilmesi, istisnasız tüm kurumların işlerini çevrim içi toplantılar ile yönetmesi, ihtiyaçlarımızın online marketlerden temin edilmesi, bu dönüşümün bazı örnekleridir.”

Yazılım ve donanım, stratejik öneme sahip

Araştırma Görevlisi Merve Mutlu Kul ise yazılım ve donanımın içerisinde bulunduğumuz çağda stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydederek eğitim, sağlık, eğlence, otomotiv gibi pek çok sektörde kullanıldığını söyledi.

Uzaktan eğitimden otonom araçlara, sanal asistandan akıllı cihazlara kadar günlük hayatta kaçınılmaz olarak kullanılan teknolojilerin potansiyelinin gün geçtikçe büyümeye devam ettiğini ifade eden Araştırma Görevlisi Merve Mutlu Kul, “Yakın gelecekte sosyal hayatımızı şekillendirecek en önemli gelişmelerin yapay zekâ ile gerçekleşeceği öngörülüyor. Makinelerin insan zekasını taklit etmesi olarak tanımlayabileceğimiz yapay zekâ günlük yaşamımızın neredeyse her yerinde mevcut ve hayatımızın daha büyük bir parçası olma yolunda ilerliyor.” dedi.

Giyilebilir teknolojiler önem kazanacak

Cihazların fiziksel bileşenleri olan donanımın gelecekte de önemini sürdürmeye devam edeceğini kaydeden Araştırma Görevlisi Merve Mutlu Kul, “Moore Yasası, bir mikroişlemci üzerine yerleştirilebilecek transistör sayısının düzenli olarak her iki yılda bir ikiye katlandığını, böylece işlemcilerin gitgide daha küçük ve daha ucuz hale geleceğini söyler. Elektronik cihazların boyutları gitgide küçülerek çevreyle etkileşimleri farklı boyutlara taşınıyor. Şimdilik akıllı gözlükler ve akıllı saatler kullanıyoruz. Bunlar giyilebilir teknolojilerin ilk adımları. Önümüzdeki yıllarda da giyilebilir cihazların bir trend haline geleceği öngörülüyor. Dijital evren metaverse kullanımının yaygınlaşması ile giyilebilir teknolojiler bu süreçte önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.” diye konuştu.