Özel

Dosya Konusu: “Perakende Sektörü”

 

 

Bahadır Kumrallar

Atasay | Bilgi Sistemleri Direktörü

Rekabeti ancak Perakende 4.0 ile aşarız!

Yıllar geçtikçe Perakende de rekabet artıyor ve buna bağlı olarak satış kanalları ve teknoloji kullanımı artıyor. Peki bu rekabette nasıl bir adım öne geçeceğiz? Bunu ancak Perakende 4.0 dediğim Müşteri deneyimi ve Personel deneyimini bir arada kullanarak yapabiliriz. Şöyle bir geçmişi hatırlarsak Perakende 1.0 eski mahalle bakallımızın,nmanavın, kasabın bizle olan samimi muhabeti ve daha biz birşey istemeden her zamankinden deyişi akla geliyor. Perakende 2.0 ile GSM operatörleri hayatımıza girmeye başladı ve kampanyalar arama ve SMS ile gelmeye başladı. Perakende 3.0 ise İnternet, eticaret, omnichannel kurgularının çok fazla olduğu bir seviyeydi. Ancak git gite yükselen teknolojiyle birlikte samimiyeti yitirdik yani 1.0’ı uygulayamaz olduk. Bu durumda 4.0’da tamamen müşteri ve personel deneyimini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için de personel deneyimi öncelikle şart ve ardından Real time, loglanabilir ve monitör edilebilir sistemler kullanmak gerekir.

 

Arzu Tufan

Mobit Bilişim / CASIO | IT Yöneticisi

Teknolojinin Perakende Sektöründeki Olumlu Etkisi

Teknolojinin hızla gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte Perakende sektörünün iş yükünü azaltıcak teknolojik adımlar atılması hem üretici hem de tüketici açısından olumlu geri dönüşler sağlamaktadır. Ürünlerin hızlı stok bilgisi, kayıp kaçak durumları ve ürün satış hızını online takip etmek mümkündür. RFID tag ile 20 TL ve üzeri ürünlerde depo girişi rafta sergilenmesi ve satış sırasındaki süreçten kasadan çıkışına kadar olan sürece kadar, takibi teknolojinin sunmuş olduğu olumlu gelişmeler sayesinde kolaylaşmaktadır. Ayrıca ürünlerin üzerindeki kare kod ile ürünün hikayesi takip edilebilir, olması ürünün üretim sürecinden içindeki karışıma kadar her şeyi tüketicinin görebilmesi sağlanmaktadır. İleri teknolojiler, perakende sektörünü daha hızlı ve daha ileriye güvenli bir şekilde taşıyacaktır.

 

Serdal Dinçer

Solutera Teknoloji

Bir perakendecinin yapabileceği en akıllıca yatırımlardan biri, RFID’nin faydaları.

Üretim alanlarından depolara ve mağazalara kadar tüm tedarik zinciri boyunca doğru verilerin gerçek zamanlı ve tam olarak görülmesi ile hem konvansiyonel yöntemlere göre işlem sürelerinde ve işçilikte kayda değer azalmalar sağlanacak hem de tedarikçiler tedarik zinciri süreçlerinde iyileştirme ve dönüşüm fırsatları yakalayacaklardır.

Barkod teknolojisine göre çok sayıda avantaja sahip olan RFID teknolojisinin perakendecilere sağlayacağı faydalar saymakla bitmez ama bu faydalardan bazılarını aşağıda sıralayalım:

  • Daha iyi müşteri hizmeti
  • Mağaza operasyonlarında verimlilik artışı
  • Envanter yönetiminde yüksek doğruluk
  • Lojistik operasyonlarda maliyet düşüşü
  • Daha kısa tasarım, üretim ve stoklama döngüsü
  • Tercih edilen özelliklere (beden, renk..vb) göre yapılmış daha iyi kat planları
  • Daha yüksek güvenlik

RFID’nin çözülmesi gereken bazı sınırlamaları olsa da daha pek çok faydası göz önünde bulundurulduğunda perakendeciler için en ideal çözüm olmaya devam edecek gibi görünüyor.