Deprem Bölgesindeki Evlerin Hasar Durum Bilgilerini e-Devlet Kapısı’ndan Sorgulayabilirsiniz

 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi depremzedeler için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Deprem bölgesinde yer alan binaların hasar tespit sorgulama işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından e-Devlet Kapısı’nda açılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait “Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri” hizmeti ile depremden etkilenen yerleşim yerlerindeki binaların hasar durumları sorgulanabilecek.

e-Devlet Kapısı üzerinden deprem bölgelerindeki binaların hasar durum kayıtlarına iki türlü bakılabilecek. Vatandaşlar ikametgâh adresleri ile ya da adres seçimi yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Hasar tespit işlemleri mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından yapılmakta olup depremin binaya verdiği hasar gözlemsel olarak değerlendirildikten sonra binaların hasarsız, az, orta, ağır hasarlı ve acil yıkılacak olarak sınıflandırılması yapılıyor. Bu doğrultuda henüz sınıflandırılması yapılmamış ya da hasarlı olarak nitelendirilen binalara asla giriş yapılmaması gerekiyor.

Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri hizmetine erişmek için tıklayınız.