Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi’nde Ders Zili Çaldı

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – DENEYAP’TA DERS ZİLİ ÇALDI

Geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi’nde ders zili çaldı. Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Manisa, Muğla, Konya ve Trabzon’da eş zamanlı olarak verilen eğitimlere, yazılı ve uygulamalı sınavı geçen bin 920 öğrenci katıldı. Ders başı yapan öğrenciler, robotik ve kodlamadan, elektronik programlamaya kadar birçok alanda tam gün eğitim alıyor.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3 Vakfı) ortak çalışması sonucu başlatılan proje ile Türkiye çapında 81 ilde Deneyap Atölyeleri kurulacak. Milli Teknoloji Hamlesi’nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan Deneyap, bu alanda ilgisi ve yeteneği olan gençleri, bir araya getirdi. Geleceğin bilim insanları, araştırmacıları, girişimcileri olabilecek öğrencileri ortaya çıkaracak olan Deneyap, Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan, üretken, yenilikçi bireyler olma yolunda destekleyecek.

2020 SONUNDA TÜM TÜRKİYE’DE

Deneyap eğitim modeli, iki ayrı yaş grubundaki öğrencilerin girişimcilik, üretken düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmalarına yönelik olarak tasarlandı. Denayap’ta, ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençler, Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi alanlarda eğitimler alıyor. Toplamda 3 yıl, hem temel teknoloji yetkinlikleri ve özel ilgi alanlarında derinleşme, hem de proje üretme kabiliyeti elde edecek olan öğrenciler, bu gelişim süreci sonunda geleceğin teknoloji yıldızları haline gelecek. İlk etapta 12 ilde hayata geçen Denayap’lardaki tüm atölyelere 15 Temmuz ve terörle mücadele şehitlerinin isimleri verildi. Diğer şehirlerde de atölyeler hızlı bir şekilde açılacak. 2020 yılı sonuna kadar tüm illerde gençlerle buluşmuş olacak.

UYGULAMALI SINAV

Deneyap’ın ilk aşaması olan yazılı sınav, 17 martta yapıldı. Yazılı sınavı başarı ile geçenlerin katılmaya hak kazandığı uygulama temelli proje çalışması, 5 mayısta gerçekleştirildi. Sınavda öğrenciler kendilerine sunulan tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımı yaptı, tamamlanan projelerini de jüri üyelerine belirlenen süre dâhilinde anlattı. Jüri üyeleri, öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma becerilerini dikkate alınarak değerlendirmede bulundu.

ATÖLYELERİ DOLDURDULAR

Sınavları başarıyla geçen, 12 ilden bin 920 öğrenci, 16 temmuzda Deneyap Teknoloji Atölyelerini doldurdu. 31 ağustosa kadar sürecek olan dersler, hafta sonu ve hafta içi olmak üzere iki grupta tam gün olarak planlandı. Eğitimin ilk yılında geleceğin teknoloji yıldızlarına “Tasarım ve Üretim”, “Robotik ve Kodlama” ve “Elektronik Programlama” konularında temel eğitim verilecek. Temel eğitimin ardından “Siber Güvenlik”, “Enerji Teknolojileri”, “Yazılım Teknolojileri” (Nesnelerin İnterneti, Mobil Uygulama) “Havacılık ve Uzay”, “Malzeme”, “Yapay Zekâ” eğitimlerine geçilecek. 3 alanda eğitim alarak uzmanlaşacak gençler, her ders dönemi sonunda bir proje geliştirecek. Öğrenciler takımlar halinde, ikinci yılın sonunda belirledikleri proje fikrini hayata geçirmek için çalışacak. Proje ekipleri ihtiyaç duydukları sıklıkta, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde proje toplantıları yapabilecek. Eğitim danışmanları eşliğinde eğitimin üçüncü yılında çalışılacak proje fikri belirlenecek. Deneyap Teknoloji Atölyelerinin üçüncü yılında dersler sınıf ortamında verilmeyecek. 3 yıllık eğitimin ardından geliştirilen projeler özel bir etkinlikte sunulacak.