Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Nisan 2021

 

 

BitClout ile Kendi Kripto Paranız Olsun!

 

Küresel salgın ile önemli bir büyüme gerçekleştiren Zoom, küresel salgın sırasında kurulan ve hızla unicorn olan Clubhouse gibi uygulamalar gündelik yaşamımızın değişmez parçaları olmuşken şimdi de hayatımıza BitClout girdi! BitClout’u blockchain tabanlı Twitter ve Bitcoin karışımı yeni bir sosyal ağ olarak tanımlayabiliriz. Sloganı, “Bitcoin parayı merkeziyetsizleştiriyor, BitClout sosyal medyayı merkeziyetsizleştiriyor”.

BitClout, kripto paraların ve NFT’lerin zirvede olduğu bu dönemde Unicorn olmaya doğru şimdiden göz kırpmaya başladı. Sequoia Capital ve Andreessen Horowitz (a16z), TQ Ventures, Coinbase Ventures, Winklevoss Capital, Pantera Capital ve diğerlerinin BitClout‘a yatırım yaptıklarına ilişkin haberlerin basında yer alması da bunu destekliyor gibi görünüyor.

Kullanıcı deneyimi açısından Twitter’a çok benziyor. 280 karakterlik mesaj, fotoğraf ya da video paylaşılabiliyor. İstenen kişiler takip edilebiliyor. BitClout sosyal medya ağında ünlülerin adını taşıyan kripto paralara yatırım yapılabiliyor. Zaman içerisinde ünlülerin popülerlikleri ve kripto paralarında yapılacak yatırımlar arttıkça kazancın büyümesi de söz konusu oluyor. Elon Musk, Justin Bieber, Katy Perry, Donald Trump gibi birçok ünlü adına rezerve edilerek oluşturulmuş kripto paralar var ve yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Bununla birlikte, Pamela Anderson, Ashton Kutcher, Paul Pogba gibi birçok ünlü de hesap açarak kripto paralarını kullanmaya başladı.

BitClout sosyal medya ağında isteyen herkes hesap açarak kendi kripto parasını da diğer kullanıcıların yatırımına açabiliyor. Kendisi tarafından ya da diğer kullanıcılardan kripto parasına yatırımlar yapıldıkça değeri artıyor. Hatta yapılan yatırımlar üzerinden belirlediği yüzdede kendi kripto parasının adedi de artıyor. Yani kripto parasının hem adet başına değeri hem de adedi artabiliyor. Bu yatırımları yapmak için Bitcoin ile BitClout satın almak gerekiyor. Şu an için BitClout ile tekrar Bitcoin alınamadığından risk yönetimine uygun olarak gözden çıkarılabilecek tutarlarda yatırım yapma konusu değerlendirilebilir. Diğer taraftan bu konuda da gelişmeler olabilir, BitClout ile Ethereum alınıp satılabilen ilk platform yerini aldı bile.

Benim onaylı BitClout hesabım ve kripto param:
https://bitclout.com/u/senolvatansever

Yatırım tavsiyesi değildir. Blockchain, kripto paralar, NFT… Şimdi de BitClout