Avrupa’nın En Yüksek Kulesi Açıldı

 

Çamlıca Kulesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı.

 

Karaismailoğlu, “Çamlıca Kulesi, yayıncılık hizmetlerinin yanında sosyal alanları, restoranları, eşsiz manzaralı seyir terasları ve interaktif aktivite alanları ile İstanbul için eşsiz bir turizm ve cazibe merkezi olacaktır” dedi.

Çamlıca Kulesi, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katıldığı tören ile bugün hizmete açıldı. Cumhurbaşkanın Erdoğan “Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum” ifadelerine yer verirken; Bakan Karaismailoğlu, “Çamlıca Kulesi Türkiye’ye yayıncılık alanında çağ atlattığı gibi, dünyaya örnek bir çevre projesine dönüştü” dedi.

Teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak

Dünya’da ilk defa aynı anda 100 FM radyo yayını yapacak, teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak, Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açtıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Toplam 30 bin 150 metrekare alana kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin zemin kotu 218 metre olup, zemin üzerindeki yapı yüksekliği 369 metredir. Kulemiz, 4 katı zemin altında, 45 katı da üzerinde olmak üzere toplamda 49 kattır. Kulemizin zemin katında podyum, üzerinde teknik katlar, onların da üzerinde seyir terasları ve restoranlar yer almaktadır. Bu katların üzerinde teşekkül eden çelik anteninin yüksekliği 168 metre olan kulemizin deniz seviyesinden yüksekliği tam 587 metreye ulaşmaktadır” diye konuştu.

Çamlıca Tepesi’nde görüntü ve manyetik alan kirliliğine son verirken, ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacağız

Ülkenin ve Avrupa’nın en yüksek binası olan Çamlıca Kulesi’nin, deprem ve rüzgâr etkilerine karşı güçlendirilmiş bir şekilde imar edildiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Çamlıca Tepesi’ndeki 33 adet büyük antenin oluşturduğu görüntü ve manyetik alan kirliliğine son verirken, aynı zamanda ciddi bir enerji tasarrufu da sağlayacaktır. Türkiye’de karasal sayısal yayına geçişin teknik altyapısını oluşturarak ülkemizin yayıncılık kalitesi ve kapasitesini yüksek standartlara ulaştırmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

Çamlıca Kulesi, Türkiye’ye yayıncılık alanında çağ atlattı; dünyaya örnek bir çevre projesi oldu

Aynı zamanda Çamlıca Tepesi’nin güzelliğini ve doğal bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek için önemli peyzaj çalışmaları yaptıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “30 bin 150 metrekarelik kule çevresindeki sosyal alanlarda, çeşitli türlerde 2 bin 750 adet ağaç diktik. Ayrıca toplam 20 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Kulemizin inşasında emeği geçen mimarından mühendisine, yüklenicisinden işçisine ve bakanlığımızın çatısı altında görev alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum” dedi.

Televizyon ve radyo medya kuruluşları ile haberleşme operatörlerine hizmet sağlayacak Çamlıca Kule’sinin ülkeye ve millete hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Proje üzerinde çok çalıştık. Sonunda hakikaten sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk.  Yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtiğimiz bu kule sayesinde aynı anda Çamlıca Kulesi’ndeki görüntü kirliliğine de son verdik. Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum. Deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule aynı zamanda İstanbul’un en yüksek yapısı unvanına da sahip. Yüklenici firmasından, mühendisinden, işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bu kuleden yayınlarını sürdürecek medya kuruluşlarımız, haberleşme şirketlerimiz de özellikle başarılar diliyorum” diye konuştu.