Avrupa Havalimanlarında Birincilik Türkiye’nin Oldu

 

Bakan Karaismailoğlu, pandemi sürecinde havalimanlarımızda yaklaşık 73 milyon yolcuya hizmet verildiğini açıkladı

 

Karaismailoğlu, “Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının görüldüğü günden, 15 Nisan 2021 tarihine kadar havalimanlarında yaklaşık 73 milyon yolcuya hizmet verildi. Aldığımız önlemler sayesinde Pandemi süreci başarılı bir şekilde yönetildi. Avrupa havalimanları yolcu sayısı ve uçak trafiği sıralamasında İstanbul Havalimanı ve Türk Hava Yolları birinciliği kimseye bırakmadı. Havalimanlarımız dünya devletlerini geride bıraktı. Türk Hava Yollarının başarıları milletimizi gururlandırdı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü aldığı önlemlerle pandemi sürecini başarıyla yönetti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Koronavirüs (COVID-19) salgınının tüm dünyada havacılık sektöründe durgunluğa neden olduğu belirtirken; Türkiye’nin bu konuda başarılı bir performans sergilediğini kaydetti.

-“Pandemi döneminde 73 milyon yolcuya hizmet verildi”

Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının görüldüğü günden, 15 Nisan 2021 tarihine kadar havalimanlarında yaklaşık 73 milyon yolcuya hizmet verildiği bilgisini aktaran Bakan Karaismailoğlu, “15 Nisan’a kadar iç hatta 46 milyon 554 bin 405 yolcu, dış hatta 26 milyon 269 bin 303 yolcu olmak üzere toplamda 72 milyon 823 bin 708 yolcu hava yolunu tercih etti.  Aynı dönemde havalimanlarında iç hatta 578 bin 159, dış hatta 256 bin 376, toplamda ise 834 bin 535 uçak trafiği gerçekleşti” diye konuştu.

-“DHMİ Hava Trafik Merkezi Avrupa’da birinci sırada yer aldı”

Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün aldığı önlemlerle pandemi sürecini başarıyla yönettiğini belirtirken; havalimanlarımızın dünya devlerini geride bırakarak aldığı birinciliklerin, küresel havacılık otoritelerinin raporlarına da yansıdığı bilgisini paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu, “Avrupa havalimanları yolcu sayısı ve uçak trafiği sıralamasında birinciliği kimseye bırakmayan İstanbul Havalimanı ve Türk Hava Yollarının başarıları milletimizi gururlandırdı. Kuruluşumuz, havalimanlarındaki üstün performansına hava trafik yönetimindeki başarısını da ekledi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Hava Trafik Merkezi, 2021’in ilk çeyreğinde Avrupa’nın önde gelen Hava Trafik Kontrol Merkezlerini geride bırakarak birinci sırada yer aldı” dedi.