Dijital Biz Dergisi | Editör

 

Şenol VATANSEVER

 

Haziran 2022

 

 

Artan Dolandırıcılık Vakaları

 

Bayram ve tatil dönemlerinde sosyal medyada geçirilen süre ve etkileşim artıyor. Sosyal medya kullanımının arttığı bu zamanlarda siber korsanların da daha aktif olarak sizi kandırmak için farklı farklı yöntemler uygulayacağının bilincinde olmanızı öneririm. Mağduriyetler yaşamamak için olası siber tehditlere karşı uyanık olmanız, teknoloji ve sosyal medya okuryazarlığınızı geliştirmeye çalışmanız gerekir.

Yapay zekâ, nesnelerin interneti, Endüstri 4.0, Toplum 5.0, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi birçok teknolojiyi ve kavramı konuşuyorken özellikle küresel salgın döneminde kripto paralar, NFT, Metaverse gibi birçok konu gündemimize girdi. Tabi siber korsanların da… Hem sosyal medyada hem bu teknolojilerin kullanımında bazı basit ama etkili önlemlerle güvenlik seviyenizi artırabilirsiniz.

Bilgisayarınızda mutlaka lisanslı ürünler kullanmanızı öneririm. Lisanslı olmayan, güncellemeleri düzenli olarak yüklemediğiniz, kırılmış uygulamalar kullandığınız durumlarda siber saldırılara daha açık olursunuz. Bilinen virüslere karşı koruyacak lisanslı ve güncel bir antivirüs programı kullanmanız güvenlik için önemlidir. Tabi ki hiçbir antivirüs programının yakalayamayacağı virüslerle de karşılaşma ihtimalinizin olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hangi önlemi alırsanız alın %100 güvenli olduğunuz anlamına gelmez. Başınıza dertler açabilecek en önemli tehditlerden biri de güvenilirliğinden emin olmadığınız bağlantılara tıklamanızdır. Tanıdığınızdan, hizmet aldığınız şirketlerden, müşterilerinizden vb. kaynaklardan gelen ya da geldiğini zannettiğiniz her e-posta ya da mesaj masum olmayabilir. Tanıdığınız bir kişiden ya da şirketten geliyor olsa bile -eğer o kaynak da zararlı bir yazılımın etkisindeyse- içinde size zarar verebilecek bağlantılar içerebilir. Ya da gerçeğinin bir benzeri olan bir adresten geliyor ve size oltalama saldırısı barındırıyor olabilir. Bilgisayarınız siz farkında bile olmadan ele geçirilebilir, tüm verilerinize erişilebilir, tüm yazışmalarınız görülebilir, bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınız şifrelenip kullanılamaz duruma gelebilir.

Son dönemde özellikle kripto para borsaları müşterilerinin hesaplarını ele geçirip boşaltmak için sosyal medyada sahte borsa kampanya reklamlarını görüyoruz. Reklamı paylaşan hesabın gerçek kripto para borsası hesabı olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi, reklama tıklamamanızı, bu tarz yerlerde kesinlikle kullanıcı adı, şifre vb. bilgi girişi yapmamanızı öneririm.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Ajansı’na verdiğim röportaj:

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bilisim-uzmanlari-bayramlarda-artan-siber-dolandiriciliga-karsi-uyariyor/2576756