Adını Göklere Yazdıran Festival TEKNOFEST’ten Muhteşem Final

 

Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in altı gün süren görkemli şöleni muhteşem bir kapanış töreni ile tamamlandı. Atatürk Havalimanında 21-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, hafızalarda ve kalplerde unutulmayacak anılar bıraktı. Dünyaca ünlü isimlerin konuk olduğu, altı gün boyunca teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve etkinliklerle dopdolu, coşku ve heyecanın bir an olsun eksilmediği festivale yüzbinlerce vatandaş akın etti.

 

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 72 paydaş kurum tarafından birlikte düzenlendi. Bu yıl 35 farklı kategoride gerçekleştirilen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44.912 takım ve 200.000 kişi başvurdu. Yarışma başvuruları arasından 2.200 finalist takım ile 13.000 finalist şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti. Yarışmada dereceye giren takımlara toplam 5 milyon TL’lik nakdi ödülün yanı sıra 7 milyon TL’lik malzeme desteği sağlandı. Milli Teknoloji Hamlesi ateşini gittiği her yerde tutuşturan TEKNOFEST’e Türkiye’nin parlak geleceğinde öncülük edecek nitelikli gençlerimiz bu yıl da çok büyük ilgi gösterdi.

 

TEKNOFEST 2022 Ateşi Millî Mücadele Meşalesinin Yandığı Yerde…

Festivalin kapanış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı & TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Haluk Bayraktar, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu, Tüm Paydaş Kurumlar, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Bayraktar: “TEKNOFEST 2022’yi, milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz.”

Kapanış konuşmasını gerçekleştiren TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Bir TEKNOFEST daha adeta iklim değiştirir gibi, büyük bir fırtına gibi esti geçti. Ve büyük bir coşkuyla şenlik havasında tamamladık. Bir kez daha yitik sevdasına kavuşmak için milletimizle, yüzbinlerle burada buluştuk. Her TEKNOFEST’te olduğu gibi yine büyük bir umutla dolduk. Ülkemizin yarınlarını oluşturacak, geleceğin, teknolojinin şampiyonlarıyla, onların projeleriyle tanıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin gururu Nobel ödüllü Aziz Sancar Hocamız, bunun yanında tüm devlet erkânı geldi. Genç kardeşlerimize burada yüzbinlerin önünde ödüllerini verdi. Sizler de sağ olun. Nasıl ki marifet iltifata tabiyse, onlara tüm desteğinizi verdiniz. Ülkemizin aydınlık, parlak yarınları için.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin her bölgesinde teknoloji tutkunlarıyla buluşan TEKNOFEST’in önümüzdeki yıl Samsun’da yapılacağını müjdeleyen Sn. Bayraktar, “Bildiğiniz üzere TEKNOFEST, adeta Anadolu’yu baştan başa kuşatan bir şenlik. TEKNOFEST adeta Anadolu’nun kendisi gibi. Anadolu’nun Milli Teknoloji Hamlesi çağrısına sessiz kalamazdık. Ve iki yıl önce verdiğimiz bir kararla TEKNOFEST İstanbul’u bir yıl Anadolu’da, bir yıl da İstanbul’da düzenlemek üzere karar aldık. İcra kurulumuzla verdiğimiz kararla geçtiğimiz sene TEKNOFEST 2020’yi Güneydoğu’nun parlayan yıldızı, milli mücadelemizin gazi şehri Gaziantep’te büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. TEKNOFEST 2022’yi ise milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan, Samsun’da düzenleyeceğiz. TEKNOFEST 2022’de Samsun merkezli olarak Karadeniz’in yeşil ve mavinin her tonuna sahip muhteşem güzelliklere haiz şehirlerimizde gerçekleştirilecek.” açıklamasını yaptı.

TEKNOFEST’in tüm ülkemizi kuşattığı gibi ülkemizin sınırlarını da aştığını ifade eden Sn. Bayraktar, “Şimdiden KKTC, Ukrayna ve Endonezya’nın arasında bulunduğu birçok ülke TEKNOFEST’i kendi topraklarında düzenlemek istiyor. İnşallah, önümüzdeki yıl yurtdışındaki ilk TEKNOFEST’i kardeş toprağımız can Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ise yaptığı konuşmada “Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi geliştiren, teknolojiyi üreten ve teknolojiyi ihraç eden bir ülke konumuna getirmek için Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla hayata geçirdiğimiz uygulamalardan biri olan TEKNOFEST’in sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu sene TEKNOFEST’teki coşku, bu sene TEKNOFEST’teki çocuklarımızın heyecanı gerçekten görmeye değerdi. Siz değerli misafirimizle, çocuklarımızın, gençlerimizin aileleriyle birlikte çok güzel bir TEKNOFEST geçirdik. TEKNOFEST ile geleceğin bilimi insanlarını, mühendislerini, teknisyenlerini yetiştirmek üzere gerçekten büyük bir gayret gösteriyoruz. İşte bu sene yaptığımız yeniliklerden bir tanesi dünyada saygın bilim insanlarını TEKNOFEST’te davet etmek oldu. Aziz Sancar Hocamız o yaşına rağmen sadece TEKNOFEST’e gelerek gençlerimize örnek olmak, onlara rol model olmak için bizimle vakit geçirdi. Onlara yoldaşlık etti. İşte TEKNOFEST’te katılan her bir gencimiz, her bir çocuğumuz, her bir öğrencimiz aslında geleceğin Aziz Sancar’ları olacaklar, geleceğin Selçuk Bayraktar’ları olacaklar.” dedi. Program, TEKNOFEST 2022 Karadeniz için Samsun Valisi Sn. Zülkif Dağlı’ya TEKNOFEST Sancağının devir teslimi ile son buldu.

TEKNOFEST 2021’in Teknoloji Şampiyonlarına Ödüller Dağıtıldı

Bu yıl düzenlenen 35 Farklı Teknoloji Yarışmasının ödül töreni festivalin son günü de devam etti. Dereceye giren finalistler ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı & TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Fatih Kacır ve teknoloji yarışmalarının yürütücüsü paydaş kurum yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Güçlü Türkiye ve pilot selamı ile tamamlanan ödül töreninde gençlerin mutlulukları fotoğraf karelerine yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST’teydi

Ayakları yere basmayan festivalde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, bilime, ilime ve araştırmaya gönül veren gençleri festival alanında ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Nobel ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile birlikte takdim etti. Türkiye’nin yarınlarına yön verecek isimlerin TEKNOFEST’ten çıkacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TEKNOFEST çok genç bir organizasyon olmasına rağmen şimdiden bölgemizde ve dünyada kendinden söz ettirmeyi başardı. 88 ülkeden yüzlerce öğrencinin, girişimcinin bu organizasyona katılımı aslında sahip olduğumuz küresel potansiyelinde ispatıdır.” dedi.

Geleceğin Teknoloji Yıldızları TEKNOFEST’te Mezun Oldu

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı bünyesinde 2017 yılından itibaren geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla “Geleceğin Teknoloji Yıldızları” programı kapsamında gerçekleştirilen Deneyap Teknoloji Atölyeleri coşkulu bir tören ile ikinci mezunlarını verdi. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanında gerçekleşen mezuniyet töreninde 1000 Deneyap öğrencisi Deneyap Teknoloji Atölyelerinden mezun oldu. Mezuniyet töreni öncesi öğrencilere teknoloji yarışmaları kapsamında bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Aziz Sancar, ardından TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı & TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile sahnede bir araya geldi.

Aziz Sancar: “Gelecek Nobeller TEKNOFEST’ten Çıkabilir”

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST’te öğrencilerle buluştu. Ülkemiz için gurur kaynağı olan ve gençlere ilham veren Aziz Sancar, “Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun. Fatih Sultan Mehmet’in dediği gibi ‘Ya ben onu alırım ya o beni alır’ o düşünce ile iş yapın. Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.” açıklamasıyla gençlere tavsiyelerde bulundu.

Milli Üretim Uçaklar TEKNOFEST’te Destan Yazdı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde vatandaşlar gözünü bir an olsun gökyüzünden ayırmadı. Festival boyunca İstanbul semalarını süsleyen havacılığın nefes kesen görüntüleri vatandaşları gururlandırırken, izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Gökyüzünde heyecan ve adrenalinin bir an olsun eksilmediği festivalde tamamı yerli üretim olan Milli Kanatlar’ın gösteri uçuşları, AKINCI Taaruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Hürkuş, Atak Helikopteri, Gökbey Helikopteri, Aksungur ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile Solo Türk’ün uçuşları Türkiye’nin gurur tablosunu yarattı. Festivalin son gününde Millî Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar gösteri uçuşları ile gün boyunca gökyüzünde süzüldü. Türk istikbalinin göklerdeki sahibi, milli gururumuz Türk Yıldızları baş döndüren uçuş gösterileri ile gökyüzüne imzasını attı.

Geleceğin Girişim Fikirlerine Ödüller TEKNOFEST’te Verildi

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi ile Türkiye’den ve dünyadan geleceğe yön veren teknoloji liderleri, alanında uzman mentorler, çok uluslu şirketler ve girişim ekosisteminin tüm paydaşları TEKNOFEST’te buluştu.

Sektörün öncü isimlerini ağırlayan zirvede BAYKAR Teknoloji Lideri ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı & TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, BAYKAR Genel Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş ilham veren konuşmalar gerçekleştirdi. Yurtdışından ve yurtiçinden başvuruların gerçekleştirildiği girişim zirvesinde dereceye giren girişimler arasında 20 bin dolar değerindeki birincilik ödülünü Colobro kazanırken, zirvede ikinci olan Classnotes 10 bin dolar, üçüncü olan Servissoft ise 5 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

Türkiye ve Azerbaycan İş Birliği Protokolü TEKNOFEST’te İmzalandı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Kamu Hizmetleri ve Sosyal İnovasyon Devlet Ajansı arasında Bilim Türkiye ve Deneyap Eğitim Programlarının Azerbaycan’da uygulanmasına yönelik Ortak Hizmet Protokolü bugün TEKNOFEST’te imzalandı. Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından 2020 yılında hayata geçirilen Bilim Türkiye Projesi ve 2017 yılında hayata geçirilen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Deneyap Teknoloji Atölyeleri bu yıl ilk defa ülke dışında uygulanmaya başlayacak. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla hayata geçirilecek Bilim Bakü için imza töreninde Türkiye Teknoloji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Kamu Hizmetleri ve Sosyal İnovasyon Devlet Ajansı Başkanı Ulvi Mehdiyev bir araya geldi.

Teknoloji Tutkuları TEKNOFEST’te Hem Üretti Hem de Eğlendi

TEKNOFEST heyecanına ortak olan tüm ziyaretçiler altı gün boyunca ana sahnede düzenlenen konserler ile festival coşkusunu ikiye katladı. Festival kapsamında düzenlenen Sahne Senin Etkinliği gençlerin eğlencesine ortak olurken, eğitici atölyelerde öğrenciler; bilim, teknoloji ve uzay ile dolu bir serüven yaşadı. Bilim Merkezi, Bilim Türkiye ve Deneyap Atölyeleri ile geleceğin teknolojilerine hazırlanan öğrenciler Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi’nde uzay keşfine çıktı. Festival boyunca devam eden Rüzgâr Tüneli ve Planetaryum öğrenciler tarafından yoğun ilgi görürken, ana sahnede düzenlenen ve tüm ziyaretçilerin katılabildiği ödüllü bilgi yarışmalarında öğrenciler hem yarıştı hem de eğlencenin tadını çıkardı. TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen yirmiden fazla teknoloji yarışmasında takımların kıyasıya mücadelesi heyecan yaratırken teknoloji yarışmalarında öğrencilerin uzun bir hazırlık sürecinin ardından tasarladıkları projeler, festival boyunca sergi alanında ziyaretçiler ile buluştu.

Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı TEKNOFEST’te Uçtu

Ülkemizi gururlandıran başarılara imza atan Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımızın yıldız sporcuları da TEKNOFEST semalarında özel bir uçuş gerçekleştirdi. TEKNOFEST 2021’in ilk gününde İstanbul semalarında gösteri uçuşu yapan Türk Yıldızları, boğaz üzerinde gerçekleştirdikleri uçuşlarını Gaziler Gününde tarih yazarak Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımımıza armağan etmişti. TEKNOFEST’in son gününde ise milli takımın sporcuları festival kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait helikopterlerle uçuşa katıldı.