Editör

Şenol VATANSEVER

 

 

Ekim 2019

 

30-31 Ekim’de Smart Future Expo’da Buluşuyoruz

 

Dijital Biz Dergisi, BİLİŞİM GRUBU ve Bilişimciler olarak destekleyenler arasında yer aldığımız Türkiye’nin en kapsamlı akıllı teknolojiler ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future World Expo, “Dijital KOBİ Hareketi” sloganıyla 30-31 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Zirvede geleceğin akıllı teknolojileri ve bu teknolojilerin ülkemizin şehirleri ve sanayisine getirdiği yeni yaklaşımlar ele alınacak.

KOBİ’ler Türkiye ekonomisindeki iş gücünün yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor ve tüm ekonomik faaliyetlerin de yaklaşık yüzde 55’lik bölümünü gerçekleştiriyor. Ekonomik büyümede bu denli kritik rolleri olan KOBİ’ler en az büyük şirketler kadar teknolojiye ve dijital dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği olma özelliği taşıyan Smart Future World Expo, akademi, reel sektör ve kamuyu bir araya getirecek. Etkinlikte, Dijital Dönüşüm, Akıllı Şehir, Teknoloji ve Bilişim, Dijital Fabrikalar, Enerji ve Girişimcilik temaları eş zamanlı olarak işlenecek. Aynı zamanda bilişim, yazılım, otomasyon, elektronik ve şehircilik başta olmak üzere gelişen IoT, yapay zekâ, bulut bilişim ve büyük veri gibi geleceğin dünyasını şekillendiren akıllı teknolojilere değinilecek.

KVKK ve GDPR konularının değerlendirileceği panelde çalışma arkadaşlarımızla beraber ben de yer alacağım. www.smartfutureexpo.com adresinden program hakkında detaylı bilgiler alabilir ve ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. “Akıllı Gelecek”te buluşmak üzere…

Milyonların Kalbi TEKNOFEST’te Attı

‘Milli Teknoloji Hamlesi’ne tanık olmak isteyen yüzbinlerce insan coşku ve heyecanla Atatürk Havalimanı’na akın etti. 1 milyon 720 bin kişilik katılım ile rekor kırılarak, TEKNOFEST’in Dünyanın en büyük teknoloji festivali olduğu teyit edildi. 17-22 Eylül arası gerçekleşen festivale katılanlar bir yandan Türkiye’nin teknolojide geldiği noktayı inceleme fırsatı bulurken diğer yandan gösteri uçuşları, konser, atölyeler ve yarışmalarla coşkuyu zirvede yaşadı. TEKNOFEST kapsamında yerli ve yabancı girişimcilerin buluştuğu ‘Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’ ve ‘Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı’ da düzenlendi.

Dijital Biz Dergisi olarak takip ettiğimiz festivalde Baykar tarafından üretilen Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nı, yerli ve milli uçan araba Cezeri’yi ve TUSAŞ tarafından üretilen TF-X Milli Muharip Uçağı’nın prototipini ilk kez yakından görme fırsatını yakaladık. İlk yerli ve milli helikopterimiz ATAK ve eğitim uçağı HÜRJET ile birlikte 38 farklı hava aracını festival alanında gördük. Kara araçları bölümünde ise yolcularını mayın, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı koruyan BMC AMAZON UKS-OTONOM, ALTAY tankı, kirpi ambulans dâhil dokuz aracı inceleme fırsatımız oldu.

Çocuk ve yaşlı demeden her yaştan insan atölye çalışmalarına katıldı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı standında Uzay Taşları, Robotumu Kodluyorum, Roketimi Tasarlıyorum, Eğlenceli Robotik, Nanoteknoloji, Enerji Teknolojileri, Elektronik Programlama, Robotik Kodlama, Mobil Uygulama ve Programlama ile Havacılık ve Uzay atölyelerine büyük ilgi vardı.

“Astronot olacağım”, “pilot olacağım”, “bilim adamı olacağım” diyen minik kalplerin heyecanı görülmeye değerdi. Geleceğimiz için yepyeni vizyonlara yelken açtıran TEKNOFEST’in organizasyonunda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.