2022’nin ilk 3 ayında Türk Girişimler 1,28 Milyar Dolar Yatırım Aldı!

 

Geçtiğimiz 2 yılda Türkiye girişimcilik ekosistemine olan ilgi bir hayli arttı. Bu ilginin artması sonucunda son 2 yıldır yıllık yatırımlar 1 Milyar Dolar barajını aştı. Türkiye’deki startup yatırımlarını takip eden StartupCentrum ise 2022 yılının çeyrek raporunu paylaştı. Raporun detaylarını inceledik.

 

StartupCentrum’un yayınladığı rapora göre 2022 yılının ilk 3 ayında Türkiye’deki girişimler 1,28 Milyar Dolar yatırım aldı. Raporda paylaşılan verilere göre 2021 yılında toplam 1,56 Milyar Dolar yatırım alan Türk girişimleri, henüz 2022’nin ilk aylarında 2021 yılını yakalamış gözüküyor. Raporda yatırımlarla ilgili dikkat çeken bir konu yatırımların miktarlarına göre kıyaslanması olmuş. Bu sayede yüksek rakamlı yatırımların gölgesinde daha az konuşulan yatırımlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olunabiliyor. Raporda özellikle 20 Milyon Dolar altındaki ve üzerindeki yatırımlar ile ilgili detaylar mevcut.

Geçtiğimiz 3 ay boyunca 61 yatırım yapılırken girişim başına düşen yatırım miktarı 25,5 milyon dolar olarak belirtilmiş. 61 girişimin içinde ise 3 Unicorn var. (Unicorn: değerlemesi 1 Milyar Dolar’dan fazla olan girişimler). Bunlar Getir, Dream Games ve Insider. Bu şirketlerden Insider, geçtiğimiz çeyrekte 1,1 Milyar Dolar değerleme ile 121 Milyon Dolar yatırım alarak Unicorn olmuştu.

2022’nin ilk çeyreğinde 8 oyun girişimi toplam 330 Milyon Dolar yatırım aldı. Geçtiğimiz seneye damgasını vuran oyun girişimleri bu sene de yatırım almaya devam etti. Raporda 2021 yılına göre yeni yatırımların sayısında yavaşlama olduğundan bahsedilmiş ancak oyun sektöründe girişim başına düşen yatırım miktarının arttığı görülüyor. Oyun sektöründen sonra en çok yatırım alan sektör 8 girişim ile Finans olmuş. Yatırım alan girişim sayısı fazla olsa da yatırım miktarı olarak toplam 15 Milyon Dolar seviyelerinde kalınmış.

Raporda İstanbul’un Türkiye girişimcilik ekosistemindeki önemi net bir şekilde görülüyor. 2022’nin ilk 3 ayında 5 şehirde yatırım yapılmış ancak girişimlerin %82’sinin merkezi İstanbul’da. Yatırım miktarına bakıldığında ise 1,28 Milyar Dolar’ın neredeyse tamamı İstanbul’daki girişimlere yapılmış.

2022’nin ilk çeyreğinde dikkat çeken bir diğer konu ise yabancı. 231 yatırımcıdan 36’sı yabancı yatırımcılardan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl oldukça yoğun ilgi gösteren yatırımcılar bu sene de yatırım yapacak Türk startup’ları arayışında gibi gözüküyor.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten veya StartupCentrum’un web sitesinden ulaşabilirsiniz. Yatırımlar, yatırım aşamaları, yatırım aralıkları, girişimlerin kurucu ortakları, müşteri odağı, gelir modeli gibi bilgilere raporun tamamını ücretsiz indirerek ulaşabilirsiniz.